27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

2012 SBS tercih rehberi ve tercih robotu

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 580 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Hem SBS hem de OYP sonuçları 12 Temmuz’da açıklandı. Ancak tercih süreci bu yıl sonuçların açıklanmasının hemen ardından değil, aradan 20 gün geçtikten sonra başlıyor. OYP puanına göre Anadolu, Anadolu öğretmen ve fen liseleri başta olmak üzere merkezi yerleştirme ile öğrenci alan liselere yerleştirmeler için bugün başlayan bu süreç 8 Ağustos’ta son bulacak.

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

http://tercih.anafen.com/

PUANI DEĞİL BAŞARI SIRASINI DİKKATE ALIN

Bu yıl dördüncü kez merkezi yerleştirmeyle Anadolu, Anadolu öğretmen, fen vemeslek liselerine Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alınacak. OYP, öğrencilerin üç yıldır girdikleri Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçları ve yıl sonu başarı puanlarının toplamıyla oluşturulan ve yerleştirmelerde kullanılan bir puan. Bu puana göre öğrenciler tercih listeleri doğrultusunda okullara merkezi olarak yani Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yerleştirilecek. OYP’ye göre 196 barajını aşan her öğrencinin tercih listesi hazırlama hakkı bulunuyor.

PUANDAN DAHA ÖNEMLİ

Ancak doğru bir tercih listesi hazırlamak ve yerleştirilmek için puandan çok başarı sırasına dikkat etmeniz gerekiyor. O nedenle de listenize koyduğunuz okulun geçen yıl en son öğrencisinin başarı sırasının ne olduğunu dikkate almalısınız.

Çünkü puanın oluşmasında üç yıl boyunca girilen SBS’lerin zorluk derecesi etkili oluyor. Bazı yıllar OYP’si yüksek olan öğrencilerin dağılımı daha geniş olurken, bazı yıllarda da bu dağılımda yer alan öğrenci sayısı düşük olabiliyor. Gerçekçi bir tercih listesi için başarı sırasının ve yüzdelik diliminin kullanılması daha doğru bir yaklaşım.

Tercihlerinizi yaptıktan ve onaylattıktan sonra bir daha değiştirme şansınız olmayacak. Bu nedenle bu yıl yerleştirme sisteminde yapılan değişiklikleri de dikkate alarak, listenizi hazırlamanız gerekiyor. Çünkü tümtercih işlemleriniz bundan sonra hazırladığınız bu liste üzerinden gerçekleştirilecek.

SONUÇ BELGESİNİ DOĞRU YORUMLAYIN

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre merkezi sistemle öğrenci alacak okulları tercih ederken ilk yapmanız gereken öğrencinizin “Ortaöğretime Geçiş Sistemi 2012 yılı 8. sınıf SBS sonuçları ve OYP bilgileri”ni gösteren belgede hangi bölümleri dikkate almanız gerektiğini bilmek olacak.

Peki, tercih döneminde kritik tarihler neler?

1-8 Ağustos: Yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak.

24 Ağustos: Yerleştirme sonuçları açıklanacak.

27-31 Ağustos: Yerleştirme sonuçlarına göre asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri yapılacak. (Saat 17.00’ye kadar)

03 Eylül (Saat 08.00) -14 Eylül (Saat 17.00): Boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı ve kayıt işlemleri.

12 Eylül Saat 17.00: Bu saate kadar yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

14 Eylül Saat 17.00: 12 Eylül’de saat 17.00’den itibaren kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları yapılacak. Bu süre içinde yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananlar http://oges.meb.gov.tr internet sayfalarından kayıt durumlarını takip edebilecek.

Benzer Yazılar
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan, “Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com