Anaokulu Oyunları

Anaokulu Oyunları

Anaokullarındaki çocukların zamanlarını eğlenceli geçirmeleri, gelişimlerine katkı sağlamaları ve sosyalleşmeleri için yapılan faaliyetlerin başında oyun gelir. “Anaokulu oyunları” çocuklara birçok açıdan fayda sağlar. Bu faydaları kısaca özetlemek gerekirse;

Sosyalleşmelerine katkı sağlar
Genelde anaokulu oyunları grup halinde oynanır. Böylece çocuklar içinde bulundukları sosyal ortama uyum sağlarlar. Çocuklar, grup içinde kendini ifade etmeyi öğrenirler.

Eğlenceli zaman geçirmelerini sağlar
Anaokulu oyunları her şeyden önce çocuklar için büyük bir eğlence kaynağıdır. Anaokulu yaşının küçüldüğü günümüzde bu çok önemli bir faktördür. Çünkü çocuklar ancak eğlendiği bir ortamda mutlu olurlar. Bu da okula daha sıkı bağlanmalarını ve okula giderken daha istekli olmalarını sağlar.

Gelişimlerine katkı sağlar
Oyunlarla çocuklar yeteneklerini geliştireceklerdir. Özellikle öğretmenlerin oynanacak oyunu seçerken bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir. Oynanan oyunlar çocukların el becerilerini ve düşünme yeteneklerini geliştirici tarzda olmalıdır.

Takım olma özelliklerini geliştirir
Özellikle günümüzde, ailelerin genelde tek çocuk sahibi olduğu düşünülürse takım halinde oynanan oyunlar çocuklara büyük faydalar sağlar. Arkadaşları ile ortak hedef doğrultusunda ilerlerken diğer çocuklarla ortak çalışmayı öğrenir.

Kişisel gelişimlerinin gözlenmesini sağlar
Öğretmenleri tarafından çocukların gelişimi en iyi oyunlarla gözlemlenir. Oyunlardaki başarıları ve kabiliyetleri çocuklarımızın yetenekleri konusunda bize en iyi ipucunu verir.

Hedefe yönelme bilinci katar
Sonunda ödül kazanabileceği bir oyunda çocuklar hedefe odaklanmayı öğrenirler. Böylece bir amaç uğrunda çaba sarf edip sonunda başarıyı yakalamanın mutluluğunu öğrenirler. Böylece hedef kavramı çocuklar için daha büyük mana kazanır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar
Anaokulu oyunlarında, özellikle karşılıklı oynanan oyunlarda rakibine yenilen çocuk öğretmeni tarafından iyi motive edilmelidir. Oyunda mağlup olmanın kötü olmadığı iyi anlatılmalı ve bir dahaki sefere onun da kazanabileceği öğretilmelidir. Grup oyunlarına katılmayan çocuklar güzel bir dil ile özendirilerek oyuna dâhil edilmeli. Bütün çabalara rağmen oyunlara katılmıyorsa, konunun uzmanı bir hekimden destek alınmalıdır.

Oyuncaklarla oynanan oyunlarda veya açık alanda yapılan faaliyetlerde çocukların yaralanmalarına veya küçük parçaları yutmalarına karşı azami önlem alınmalıdır.

Sadece anaokulu oyunları değil evde oynanan oyunlar da çok önemlidir. Anne babaların çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmesinin en kolay yolu oyunlardır. Onlarla geçirdiğimiz zaman çok önemlidir. Gelişimlerinde en önemli faktörün anne ve baba olduğunu unutmayınız!

kaynak : anaokulumuz.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir