27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

Çocuk Beslenmesinde Yeni Tatlar

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 561 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesinden farklıdır. Beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri ve kolesterole ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde tereyağı belirli ölçülerde yer almalıdır.

ÇOCUK BESLENMESİNDE YARARLI “YENİ”LER:

1) Bal kabağı: Tatlısı kadar çorbası da lezzetli olan bu sebze, zengin beta-karoten içeriği ile çocuğunuzun A vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Antioksidan zengini bu sebze ile çocuğunuz yetişkinlik çağında da sağlığını daha kolayca koruyabilir. 

2) Avokado: Avokado, içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp sağlığını koruma ve geliştirmede önemlidir. Avokado ile ilgili yapılmış son bilimsel araştırmalar, avokadonun yanında tüketilen besinin vücutta kullanılmasını kolaylaştırdığı bildirilmiştir. Avokado ile zenginleştirdiğiniz sofralardan çocuğunuz daha fazla fayda ve sağlık kazanarak kalkar.

3) Yulaf: B vitaminleri açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra, beta-glukan içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Yulaf tüketmeye alışan çocuğunuz yetişkin olduğunda kalp-damar sağlığını daha rahat koruyacaktır.

ÇOCUK BESLENMESİNDE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Yanlış 1: Çocuklar az yağlı/yağsız süt içmelidir.
Çocukların beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine de ihtiyacı vardır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru/diyetisyeni önermedikçe, çocukların 7 yaşına kadar tam yağlı süt ve süt ürünleri tercih etmesi gerekir.

Yanlış 2: Çocuklarda, yetişkinler gibi kepekli ekmek tüketmelidir.
Kepekli ekmek, çocukların demir gibi değerli mineralleri barsak yoluyla kaybetmesine yol açabilir. Özellikle demir eksikliği anemisi olan çocuklar başta olmak üzere çocukların 7 yaşına kadar beyaz ekmek tüketmesi sağlıklı tercihtir.

Yanlış 3: Çocuklar, tereyağı gibi katı yağları tüketmemelidir.
Çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesinden farklıdır. Beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri ve kolesterole ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde tereyağı belirli ölçülerde yer almalıdır. Fakat tereyağı kızartılarak veya yakılarak değil çiğ olarak tercih edilmelidir.

Yanlış 4: Meyve suyu meyve suyudur, her zaman sağlıklıdır.
Çocukların vitamin ihtiyacının karşılanması için meyve yerine meyve suyu tercih edilecekse, taze sıkılmış meyve suları ve %100 şekersiz meyve suları tercih edilmelidir. Meyve aromalı sular veya meyve konsantresi olan meyve sularının vitamin içeriği düşüktür.

Yanlış 5: Çocuklar hiçbir zaman için fast-food yememelidir.
Izgarada yapılmış, sebzeli bir hamburger veya tavuk burgerin çocukların sağlığı açısından ciddi bir yan etkisi yoktur. Fast-food besinleri olumsuz hale getiren; kullanılan yağlar ve kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemlerinin tercih edilmesidir. Evde sağlıklı hamburgerler, patatesler ve pizzalar hazırlayabilir ve 10-15 günde bir kez çocukların kızartılmamış küçük boy fast-food besinleri bir öğün için tüketmesine izin verebilirsiniz. Tabi menüyü asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu veya ayranla tamamlamayı tercih ederek.

ÇOCUKLARIN ŞİŞMANLAMAMASI İÇİN PÜF NOKTALARI

– Kahvaltı etme alışkanlığı mutlaka kazanılmalıdır.
– Gün içerisinde 3 saatten uzun aç kalmamalıdır.
– Öğün atlamamalıdır.
– Öğün öncesi şekerli gıda ve abur cubur besin tüketmemelidir.
– Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih etmelidir.
– Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınmalıdır.
– Aynı öğün içerisinde tam porsiyon ölçüsünde çorba, pilav, makarnadan sadece birini seçmelidir.

BİLİNÇLİ BESLENME TERCİHLERİ

Süt kremaları ve kaymak yerine taze sütten yapılmış dondurma ve tatlı
Kızartılmış tavuk parçaları yerine fırında pişmiş tavuk
Kızartma balık yerine fırında veya ızgarada pişmiş balık
Yağda yapılmış yumurta yerine teflon tavada yağsız yapılmış omlet
Dışarıdan alınan poğaça yerine simit veya ev poğaçası/fırın böreği
Patates kızartması yerine fırında patates
Cipsler yerine yağsız patlamış mısır
Şekerli abur-cuburlar yerine sütlü çikolata
Dışarıdan alınan kek yerine ev keki
Kızartma sebzeler yerine ızgara sebzeler veya salata
Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları
Hazır kakao kremaları yerine pekmez veya bal

UNUTMAYIN! ÇOCUĞUNUZUN ROL-MODELİ SİZSİNİZ!

Çocuğunuz öğrenme basamağında sizi rol model olarak görür ve beslenme alışkanlıklarını kazanırken de sizin alışkanlıklarınızı taklit eder ve davranış haline getirir. Yani sizin beslenme alışkanlıklarını ne ise, çocuğunuzda da paralel davranışları görürsünüz. Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle kendi beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz gerekir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, çocuğun tek ebeveyni şişman ise çocuğun gelecekte obez olma riskinin %40, her ikisi de şişman ise riskin %80 olduğu bilinmektedir. Bu durum, sadece genetik faktörler ile açıklanamamaktadır. Aynı zamanda ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olduğu bilinmektedir.

Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için evde sofra düzeninin olması çok önemlidir. Öğün saatleri belli olmalı ve en az bir öğün ailecek tüketilmelidir. Ayaküstü atıştırmalar yerine sofrada hep birlikte olunmalıdır. Sofrada iken gazete/dergi okumak veya TV izlemek gibi davranışlar ebeveynler tarafından yapılmamalıdır.

Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!

Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu
TUTAR’LI DİYET Beslenme Danışmanlık&Yaşam Koçluğu

Benzer Yazılar
Yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır.
İstanbuldaki Beylikdüzü Özel Nurtopu Anaokulu 2018 yılı yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır. Yaz okulu etkinliklerimiz hususunda www.nurtopuanaokulu.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz....
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com