27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 659 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

istanbul anaokulları ile ilgili sizlere detaylı bilgi ve dökümanlar sunmak amacıyla istanbul anaokulları web adreslerini sizler için tek tek dolaşarak misyonları vizyonları eğitim anlayışları gerektiği yerde kadroları iletişim bilgileri adres bilgileri etkinlik rehberleri faaliyet çalışmalarını aktarmaya çalıştık.

istanbul anaokulları
YARATICI ANAOKULU
YETKİLİ Uz. Kln. Psikolog Zuhal Urcan
ADRES Göksu Evleri Begonya Sok. B 31 Anadolu Hisarı – Beykoz İSTANBUL
TELEFON 0216 465 16 13 – 0216 465 16 59 – 0546 272 97 55

Beykoz Anaokulu
WEB www.ozelyaraticianaokulu.com

YARATICI AİLEMİZ

Anaokulumuz yaratıcı çocuklar yetiştiren, onların zengin iç dünyalarını ortaya çıkarmayı hedefleyen özel eğitim kurumudur. Anaokulu ‘ muzun Kurucusu ve Müdürü Uzman Psikolog Zuhal Urcan; TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Klinik Psikolojide mastır derecesi vardır. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliği, Özel Bahçeşehir Koleji müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Okul öncesi eğitiminde 23. yılını sürdürmektedir.

Yaratıcı Anaokulu öğretmenleri, Üniversitelerin Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi bölümlerinden, yardımcı öğretmenlerimiz Meslek Liselerinin Çocuk Gelişi bölümünden mezundur. Her sınıfta 2 öğretmen bulunmaktadır. Eğitmenlerimiz kurumumuzda kazandıkları deneyim ile eğitim felsefemizi en iyi şekilde devam ettirmektedirler. Yaratıcı Anaokulu’ ndaki tüm branş öğretmenleri, kendi dallarında uzmandır.

Yöntemimiz

Ülkemiz çocuklarının eğitimi için Anaokulları ‘nda kullanılan yabancı eğitim yöntemlerini olduğu gibi transfer etmek yerine ÇOKLU ZEKA PROGRAMI ve HIGHSCOPE PROGRAMI , PROJE TABANLI EĞİTİM PROGRAMLARINI, harmanlayarak yarattığımız kendi eğitim sistemimizle okul öncesi eğitimde öncülüğümüzü sürdürüyoruz.
Nasıl mı?
Çoklu Zekâ alanlarını (Görsel, Sözel, Matematiksel, Mantıksal, Bedensel ve Kinestetik, İçsel-Kişiler arası, Doğa zekâsı) geliştirirken bunlardan en az ikisini harekete geçirerek çocuğun öğrenmesini kolaylaştırıyoruz. Çocukların öğrendiklerinin, ilgi çekici ve kalıcı olması için onların gözlemleri, incelemeleri, yaşamaları, keşfetmeleri, deneme ve yanılmaları için uygun ortam hazırlıyoruz. Bu ortam içinde farklı materyaller ile hayal güçlerini zenginleştirerek yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.

Yaratıcı Anaokulu Kavacık Beykoz

EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ

Her yaş grubu için özel hazırlanmış eğitim programımız sosyal duygusal, düşünsel, zihinsel eğilimleri göz önüne alınarak eğitimlerini, öğrenimlerini ve gelecekte iş performanslarını artıracak temel beceriler kazandıracak şekilde hazırlanmıştır. Bu hedefler ve ilkeler doğrultusunda geliştirilen okulöncesi eğitim programı, yenilikçi, yaratıcı, kendi problemlerini çözebilecek kadar güçlü, bu özellikleri insanlık adına kullanabilecek bireylerin yetişmesine temel oluşturur. .

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Çocukların bireysel gelişimi ile ilgili raporları psikolog ve pedagoglar belirli aralıklarla velilere sunmaktadır. Öğrencilerimizin kendini değerli bulmasının Kendi ile onur duymasının sorumluluğunu aile ile paylaşıyoruz.. Çocuğun ilgi yetenek ve becerilerini, varolan potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmek için çocuğu okulda destekliyoruz ve aileye ışık tutarak yönlendiriyoruz.
Biz Kimiz?

Anaokulumuz yaratıcı çocuklar yetiştiren, onların zengin iç dünyalarını ortaya çıkarmayı hedefleyen bir eğitim kurumudur. Kurucumuz ve Müdürümüz Uzman Psikolog Zuhal Urcan; TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Klinik Psikolojide mastır derecesi vardır. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliği, Bahçeşehir Koleji müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Okul öncesi eğitiminde 23. yılını sürdürmektedir. Öğretmenlerimiz Üniversitelerin  Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi  bölümlerinden, yardımcı öğretmenlerimiz Meslek Liselerinin Çocuk Gelişi bölümünden mezundur. Her sınıfta 2 öğretmen bulunmaktadır. Eğitmenlerimiz kurumumuzda kazandıkları deneyim ile eğitim felsefemizi en iyi şekilde devam ettirmektedirler. Tüm branş öğretmenlerimiz kendi dallarında uzmandır.

EĞİTİM SAATLERİMİZ

2-2.5 yaş için tam gün, yarım gün veya 2 saat (10:00-12:00 veya 14:00-16:00) oyun grubumuz vardır.
3 yaş için yarım gün ve tam gün programımız,
4 yaş için yarım gün ve tam gün programımız,
5 yaş için tam gün,
6 yaş için ise tam gün programımız mevcuttur. Okulumuz 07:30-19:00 arası açıktır.
Eğitim 09:30-16:30 arasındadır.

YEMEK VE UYKU

Dengeli beslenme gereklilikleri doğrultusunda tam gün grubunun 9.30, oyun grubunun 10.00 da meyve ve sütten oluşan ara öğünleri vardır. Öğle yemeği 12.00, ikindi kahvaltısı 15.00’tedir. Mönümüz her ay bültenimizle size ulaştırılmaktadır. Ayrıca  sitemizden aylık ve günlük mönüyü izleyebilirsiniz. Uyku alışkanlığı süren küçük yaş grubu için uyku saati 13.30-15.00 arasıdır.
ULAŞIM

Servis araçlarımız anlaşma yapılmış olan güvenilir, profesyonel firma tarafından belirlenen değişik semtlerden çocuklarımızı servis öğretmeni gözetiminde okulumuza ulaştırır. Servis kullanmayan çocukların kimler tarafından alınacağı ofise bildirilerek sınıf öğretmeni ile tanıştırılır.

FİZİKİ KOŞULLAR

660m2 kapalı alan
Küçük yaş grubuna(2-3 yaş)ayrı binada özel koşullar
Büyük yaş grubu (4-5yaş)ve hazırlık sınıfı(6yaş)
44m2 lik zengin eğitim gereçleriyle donanımlı odalar
Geniş ferah uyku odası, ahşap, ergonomik karyolalar
6 çocuk,2 personel tuvaleti
Doğal çimli 500m2 bahçe (kaptan köşkü, tren, salıncaklar, tahterevalli,trambolin)
Kışbahçesi

GENEL ÖZELLİKLER

Okulumuz Bayındırlık Bakanlığından ‘Deprem Dayanıklılık Raporuna’  sahiptir. Yangın güvenlik önlemleri ve yangın merdiveni bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz ve personelimiz 6 aylık düzenli sağlık kontrolünden  geçirilmektedir.

AKTİVİTE ATÖLYELERİ

Müzik, Bale, Yoga odası:
Mineflo zemin
Aynalı duvarlar,bale barları
Klasik piyano,gitar,vurmalı sazlar v.s.
Satranç atölyesi
Duvar satranç tahtası
Bireysel  satranç  takımları
Deney atölyesi
Mikroskop,teleskop
Eğitim setleri (güneş sistemi,iç organlar)
Resim atölyesi
Drama atölyesi
Değişik kostüm ve kuklalar
Mutfak atölyesi
Gerçek ölçütte mutfak gereçleri ile yemek hazırlama ve yeme zevki eğitimi

Yaşlara göre ” Çocuk ve Sorumluluk ”

Sorumluluk kısaca, “bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan yola çıkarak sorumluluk sahibi bir çocuğu şu şekilde ifade etmemiz mümkündür; Kendi kararlarını verebilen, karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen, değer yargılarını gözeten, bağımsız davranabilen, kendine güvenli, başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen çocuktur. Yaptığı işi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın olası sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuğa sorumlu çocuk olarak bakabiliriz.

Sorumluluk Duygusunun Gelişimi

Sorumluluğu öğrenmek de tıpkı diğer becerileri öğrenmek gibidir. Çocuk ne kadar çok denerse bu konuda o kadar çok başarılı olur. Çocuğun kendi kendini yöneten, yüksek benlik saygısına sahip, doyumlu bir birey olarak gelişmesi, büyük ölçüde ona sağlanan fırsatlara ve ebeveyn yaklaşımına bağlıdır. Koruyucu ebeveyn yaklaşımı, çocuğun bağımsızlık ve sorumluluk hissetmesini engeller. Ebeveynler iyi niyetle yaklaştıklarını düşünerek çocukları için her şeyi yapmaları gerektiğine inanırlar ve onların bütün yaptıklarından kendilerini sorumlu hissederler. Yemeğinden giyimine, ev ödevlerinden hobi ve arkadaş seçimlerine kadar, çocuk adına her şeye karar verirler. Çünkü onlara göre çocukların davranışları kendi anne babalarının yeterliliğini yansıtır. Fakat çocuklarını bütün sonuçlardan korudukları için onların öz güvenlerini ve bağımsızlıklarını yok edebilirler. Bir başka aile tutumu olan destekleyici yaklaşım, çocuğun sınırlar içinde karar vermesine ve bu kararların sorumluluğunu taşımasına olanak tanır. Bu yöntem, sorumluluk almayı içeren bir yaklaşımdır. Aynı zamanda öz disiplini, yani kendi kendini yönlendirme yeteneğini geliştirir. Bu tutumu benimseyen aileler, evdeki işler konusunda çocuktan yardım beklediklerini açıkça belirtirler. Böylece başlangıçta çocuğun acemice yapacağı bu işler, daha sonra deneyime ve sorumluluğa dönüşecektir. Bu nedenle iki buçuk yaşından başlayarak döke saça da olsa çocuğun çorbasını kendi başına içmesine fırsat vermek, kendi odasında kendi yatağında yatmasına ortam hazırlamak, sofra hazırlama, alış, veriş, araba temizliği gibi konularda onun yardımını beklemek, “sorumluluk” konusunda çocuğu cesaretlendirici ve destekleyici bir ortam sağlar. Bu ortam, çocuğun kendi kendine yetmesine ve kendini yönetmesine fırsat vereceğinden onun kendine olan güvenini de artıracaktır.(Yavuzer, 2002 ) Çocuğunuzun öncelikle evde bazı sorumluluklar üstlenerek sorumluluk bilincinin gelişmesi, onun okul ile ilgili sorumluluklarını da daha kolay üstlenmesine ve karşılaşabileceği sorunlarla baş edebilmesine yardımcı olacaktır. Çocuğun yaşı ne olursa olsun sorumluluk almayı öğrenmenin anlamı, şu üç alanda kabul edilebilir davranışlar gösterebilmektir:
•Kurallara uymak,
•Sağduyu kullanmak,
•Tercihlerin ya da seçimlerin sonucuna katlanmak
Ancak sorumluluk, başkalarının söylediği her şeyi yerine getirme olarak düşünülmemelidir. Ebeveyninin, öğretmeninin ya da çevrenizdeki herhangi birinin söylediklerini yerine getiren çocuğa sorumlu çocuk gözüyle bakamayız. Bu şekilde davranan çocuk, gerektiğinde öncelik vermesi gereken konuların ayrımını yapamaz. Örneğin; ertesi gün dersi varken, arkadaşı çağırdı diye gezmeye giden çocuk sorumlu değildir.

Çocuğa Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekleşmesi durumuna göre onun sorumluluklarını öğrendiğini ya da öğrenmediğini düşünürüz. Her ebeveynin farklı beklentileri olacaktır. Her çocuk aynı zamanda, aynı sorumluluğu alamaz. Çocukların kişilik özellikleri, fiziksel yapıları dikkate alınmalıdır. Burada önemli olan çocukların kendi işini yaparken engellenmemesidir. Koruyucu anne-babalar bebeklikten itibaren “O yiyemez, çocuktur.”, “O giyemez çocuktur” deyip çocuğun her işini kendileri yaparlar, ilköğretim çağına gelindiğinde okul çantasını hazırlama işi bile annenin görevidir. Bazılarının bunu abartarak ev ödevlerini bile yaptığı görülür. Sık sık görürüz; bir soru sorulduğunda çocuğun yerine cevap vermeye kalkan anne-babaları, işte bu ve benzeri davranışlar çocukta sorumluluk duygusu ve kişilik gelişimini olumsuz etkileyen ebeveyn tutumlarıdır. Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan, devamlı neyi nerede ve nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında azarlanan ve kınanan çocuklar, gölge bir kişiliğe sahiptir. Anne babaya sormadan bir iş yapmayı tercih etmezler, kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Karşılaştıkları bir problemi çözmekte güçlük çekebilirler. Böyle çocuklarda okul korkusu çok yaygındır, okula uyum sağlamakta zorluk çekebilirler. Duygularını, tepkilerini rahatça ifade etmesine, gerektiğinde ‘hayır’ demesine izin verilmeyen çocuklarda bağımsız bir kişilik gelişmediği için sorumluluk duygusu da kazanmakta zorlanırlar. “O daha çocuk, kendi başına karar veremez.” , “Onun için doğru olanı yapıyoruz.”, “Hayır, öyle demek istemiyorsun.”, “O zayıf alıyor, ben üzülüyorum.” cümleleri sıklıkla kaçınılması gereken cümlelerdir.

Değişik Yaş Gruplarındaki Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar
İki ve Üç Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

•Oyuncakları toplamak ve onları yerlerine koymak,
•Peçete, tabak ve çatal kaşıkları sofraya koymak (ama istenen biçimde olmayabilir),
•Sofranın toplanmasına yardımcı olmak,
•Yardımla giyinmek ve soyunmak.
Dört Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

•Sofrayı kurmak,
•Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını veya kendine ait eşyaları yerlerine kaldırmak
•Toz alma gibi basit ev işlerinde yardımcı olmak,
•Basit bazı yiyeceklerin hazırlanmasına yardım etmek.
Beş Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

•Sofrayı, her şeyi yerli yerine koyarak hazırlamak,
•Yatakları düzeltmek ve odasını temizlemek,
•Giyeceklerini önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek,
•Kendi kendine hazırlanmak (saçını tarama).
Altı Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

•Havaya, özel olay ve günlere göre giyeceklerini seçmek,
•Çiçekleri sulamak,
•Basit yiyecekleri (tost, yumurta, sosis vb.) bir büyüğün desteği ile pişirmek,
Yukarıda sıralamış olduğumuz sorumluluklar daha da çoğaltılabilir, ancak burada önemli olan nokta her yaş döneminin farklı özellikler içerdiğidir. Gelişim evrelerinin tüm yönleriyle (fiziksel, sosyal, psikolojik ve kişisel) bilinmesi, çocuğa nasıl sorumluluklar verilmesi gerektiği noktasında bize büyük avantajlar sağlayacağı bir gerçektir. Bu yaşlardan sonra kızlarda ergenlik dönemi başlayacak, erkeklerde ise bunu takip eden iki yıl içinde ergenlik dönemi başlamış olacaktır. On bir ve on iki yaşları çocukların soyut düşünme yeteneklerinin de geliştiği bir dönem olacaktır. Çocuklar bir takım sorumluluklarını bu yaşlarında kazanmaları gerekmektedir. Eğer sorumluluk bilinci içinde yetişmeden gelmişse çocuk ergenlik dönemine, bu aşamadan sonra sorumluluk kazandırmak biraz zor olacaktır. Çünkü ergenliğin başlamasıyla yeni ve farklı sorunlar çıkacaktır. Bu da çocukların eğitilmesini zorlaştıracaktır. Yani çocuklarımıza sorumluluk kazandırırken her yaşın önemli olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Çünkü her yaşta alabileceği sorumluluklar bulunmaktadır.

Sonraki Yazı
Şuan da zaten son yazıdasınız!
Benzer Yazılar
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Anaokulumuz Yeni eğitim öğretim dönemine kurban bayramı için verilen aradan sonra 19 Eylül 2016 günü pazartesi günü başlayacaktır. Kayıtlarımız devam etmektedir. Sınıflarımızın kontenjanları dolmak üzeredir acele edin....
YAZ OKULU KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. ADAPLAR SİYER ARAPÇA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YÜZME AT BİNME SOSYAL ETKİNLİKLER FAALİYETLER...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com