ehliyet-sinavi
27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
vasiyet_anaokulu
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
yuvaegitmen
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları – eğlenceli grup oyunları.

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 1.856 kez görüntülendi ve hakkında 1 yorum yapıldı.
Oyunlar      
 
TOP YAKALAMA OYUNU :

Çocuklar el ele tutuşarak büyük bir halka olurlar.Öğretmen ortaya geçer. Elindeki topu sıra ile ayakta bekleyen çocuklara atar. Çocukların yakalamasını ister. Topu yakalayançocuk, tekrar öğretmene atar. Çocukların ismi söylenerek,birbirlerini tanımalarına yardımcı olunabilir. Oyun çocukların ilgisine göre devam eder.

MİÇO :

Çocuklar el ele tutuşarak, ayakta halka olurlar.Şarkılı sözleri eşliğinde taklidi hareketleri ile oyun halkada oynanır. “Miço nerden geliyor?  Harmanlıktan aşağı  } 2Oyna da Miço oynaZıpla da Miço zıpla Miço gözlerin nerede? Fıldır fıldır yerlerde  } 2Oyna da Miço oyna Zıpla da Miço zıplaMiço ellerin nerede? Kıvrım kıvrım bellerde  } 2Oyna da Miço oyna Zıpla da Miço zıplaYAĞ SATARIM :

Çocuklar el ele tutuşup halka olarak yere bağdaşa geçerler. Önceden sayışma ile seçilen ebe,elinde bir mendille halkanın etrafında dolaşmaya başlar.Bu sırada oturan çocuklar hep birlikte“Yağ satarım, bal satarım,Ustam ölmüş, ben satarım,Ustamın kürkü sarıdır,Satsam on beş liradır,Zambak , zumbak, dön arkana iyi bak” } 2şarkısını söyler.Ebe halkanın dışında yürürken elindeki mendili şarkının bitiminde bir arkadaşının arkasına gizlice bırakır.Yürümeye devam eder. Arkadaşı farkına varırsa mendili alır ve ebenin arkasından koşmaya başlar. Ebe yakalanmadan,kalkan arkadaşının yerine oturmaya çalışır. Yakalanırsa yine ebe olur.KAHKAHA OYUNU :

Çocuklar masaya veya minderlere oturur.Öğretmen elinde bir nesne ile çocukların göreceğ bir yere oturur. Eline bir nesne alır. Öğretmen elindeki nesneyi havaya doğru atar ve yakalar. Çocuklar bu sırada(nesne havada iken) gülmeye başlar. Öğretmen Nesneyi tutunca gülmemeleri gerekir. Halen gülmeyi devam ettirenolur ise bir süre oyun dışı kalır. Yanılmadan oyunu tamamlayan,oyunun galibi sayılır ve lider oyuncu olma hakkını kazanır.GECE – GÜNDÜZ :

Çocuklar masa çevresindeki sandalyelere otururlar.Öğretmenin komutu ile şaşırmadan oyunu tamamlamaya çalışırlar. Öğretmen “gece” deyince uyuma hareketi, “gündüz”deyince uyanma hareketi yaparlar. Yanılmadan oyunu tamamlayan,komut verme hakkına sahip olur ve oyunu kazanmış sayılır.

SİNCAP :

Çocuklar yarım daire şeklinde ayakta dururlar. Yüzleri öğretmene dönük olur. Şarkı sözlerine uygun temsili Hareketlerle oyun oynanır. “Şu ağacın tepesinde, sincaplar oynaşıyor. (2)Palamut, ceviz bulunca, yuvasına taşıyor.  (2)Dik dik dik diri dik  (eller belde yerinde zıplanır)Dik dik dik dik, dik diri dik (eller dizlere vurulur)Şu ağacın tepesinde, sincaplar oynaşıyor    (2)Fındık, fıstık bulunca, hepsi birden coşuyor.      (2)(oynama hareketi)Dik dik dik diri dik  (eller belde yerinde zıplanır)Dik dik dik dik, dik diri dik (eller dizlere vurulur)

KUTU KUTU PENSE :

Çocuklar el ele tutuşarak, ayakta halka olurlar.Halkada yürüyerek şarkı sözlerini söylerler; “Kutu kutu pense,Elmamı yerse Arkadaşım  ……….,Arkasını dönse.”İsmi söylenen çocuk halkada arkasını dönerek yürür.Tüm çocuklar arkasını dönünce, ilgi ve isteğe göre aynı şekilde şarkı sözü “önüne dönse” diye değiştirilerek oyun sürdürülebilir, yada en sonunda “bütün çocuklar önüne dönse” diye oyun tamamlanır.

DEVE – CÜCE :

Tüm çocuklar oyun alanında birbirine çarpmayacakşekilde yerleşir. Öğretmenin komutuna göre çömel meve ayakta durma hareketleri ile oyun oynanır. Öğretmen“dev” dediğinde çocuklar ayakta ve kolları yukarı doğru uzanmış şekilde dururlar. “Cüce” dendiğinde çömelip,otururlar. Yanılan bir süre oyun dışı kalır. Yanılmayan oyunu kazanmış sayılır.

YAKALA – BIRAK OYUNU :

Çocuklar mindere otururlar. Ellerine birer Lego veya dolgu oyuncak alırlar. Öğretmenin söyleyeceği“yakala – bırak” komutuna göre, oyuncağı tutar veya yere bırakırlar. Yanılanlar oyundan çıkar. Yanılmadan oyunu tamamlayan kazanır.YAPTIĞIMI YAP :

Çocuklar ayakta öğretmenin komutunu bekler.Öğretmen “el çırp, ellerini yukarı kaldır, parmak şıklat,vb.” komutlar verir. Çocukların yanılmadan komutu yerine getirmeleri istenir. (Çocukları yanıltmak için öğretmen komuttan farklı hareketler yapabilir. Örn; ayağını kaldır der.Fakat parmağını şıklatır)KULAKTAN KULAĞA OYUNU :

Yan yana “C” şeklinde dizilen sandalyelere oturulur.Öğretmen en baştaki çocuğun kulağına basit bir kelime veya cümle söyler. Çocuk duyduğu kelimeyi diğer arkadaşları duymadan yanındaki arkadaşının kulağına fısıldar. Oyun kelimenin en son kişiye doğru iletilmesi şeklinde oynanır. En sondaki kişi kelimeyi yüksek sesle söyler. Eğer kelime doğru ise o en başa geçer. Ayrıca kelime yanlış ise yavaş yavaş başa doğru dönülerek kelimeyi farklı söyleyen bulunur. Yanlışı ileten en sona geçer. Oyun böyle devam eder.KİM YOK OYUNU :

Çocuklar minderlere otururlar.Sayışma ile bir ebe seçilir. Ebenin gözleri kapatılır.Ebenin haberi olmadan sınıftan bir arkadaşı sınıfın dışına çıkarılır. Sonra ebe gözleri açar. Ebeye çocuklar“kim yok?” diye sorarlar. Arkadaşlarını inceleyen ebe üç tahminde bulunur. Bilirse dışarıdaki arkadaşı ebe olur.Bilemezse yine kendisi ebe olur. Oyun tüm çocuklar ebe oluncaya dek veya çocuklar sıkılıncaya kadar oynanır.BEN KİMİM? :

Bir ebe seçilerek gözleri bir fular bağlanarak kapatılır. Sonra gruptan bir arkadaşı ebenin yanına gelerek “ben kimim?” diye sorar. Ebe onu sesinden tanıyıp, ismini söylemeye çalışır. Tanımasına yardımcı olmak için diğer arkadaşları basit ipuçları verebilir.(Sarı saçlı, erkek, mavi gözlü …vb.)Tanıyamazsa bir kez daha ebe olur. Tanırsa diğer arkadaşı ebe olur. Diğer çocuklar da ebe oluncaya dek oyun sürer.ÇÖMLEĞİNDE NE VAR? :

Oyun için halka olunup, yere oturulur.Sayışma ile ebe seçilir. Ebe halkanın etrafında dolaşıp istediği bir arkadaşının omzuna dokunarak“çömleğinde ne var?” sorusunu yöneltir. Çocuk“yağ var, bal var” diye cevap verir. Ebe “satar mısın?”diye sorar. Çocuk “satmam” diye cevap verir. Ebe bu kez çocuğun omzuna yavaşça dokunup “al, öyleyse sen oradan,ben buradan” deyip parmağı ile kendisinin ve çocuğun halka etrafında gideceği (ters yönde olmalı) yönü gösterir. Ebe kendi yönünde koşmaya başlar. Çocukta yerinden kalkıp ebenin tersyönde koşar. Çocuğun kalktığı yere ebe önce gelip oturursa ebelikten kurtulur. Yeni ebe seçilerek oyuna devam edilir.KURT BABA :

Sayışma ile bir kurt seçilir. Diğerleri kuzu olur.Çocuklar ayakta elele tutuşarak halka olurlar. “Kurt baba”halkanın ortasına geçer. Şarkının sözlerine göre hareket edilir. Halkadaki çocuklar şöyle söyler. Elimi yüzümü yıkıyorum  (Uyanma ve el yüz yıkama hareketi yapar)NakaratDişlerimi fırçalıyorum  (Diş fırçalama hareketi yapar)NakaratGiysilerimi giyiyorum  (Giyinme hareketi yapar)NakaratSizleri yakalamaya geliyorum  (Halkadaki çocuklar kaçar, kurt baba yakalamaya çalışır)KEDİ :

Çocuklar ayakta halka olur. Bir ebe (kedi) sayışma ile yada gönüllü olanlardan seçilir. Ebe (kedi) halkanın içinde elleri ve dizleri üzerinde dolaşır ve kedi sesi çıkarır. Diğer çocuklar şarkı söyler; Bakın bakın kedi geliyor, (işaret parmağı ile kedi işaret edilir.)İçeri giriyor, dışarı çıkıyor, (kedi sürünerek halkanın içine girer, dışına çıkar.) Şimdi dönüyor,Selam veriyor.             2    (kedi olan çocuk, yerde sürünerek döner ve selamlar) Sıra ile çocuklar kedi olana kadar oyun sürebilir.YÜZÜK SAKLAMA OYUNU :

Çocuklar ayakta halka olurlar. Uzun bir ipe,yüzük geçirilir. İpin iki ucu bağlanarak halka şekline getirilir.İp avuç içinde tutularak halka olunur. Seçilen ebe, halkanın ortasında durur. Şarkı ile oyuna başlanır; Yüzük yüzük nerdesin?Acep hangi eldesin?Eğer bulamaz isen,Ebesin, ebesin. Şarkı söylenirken ebeye hissettirmeden, yüzük bir diğer çocuktan diğerinin avucuna itilir. Şarkı bitince ebe;“Kollar yukarı !” der şüphelendiği bir arkadaşının avucunu açtırır. Yüzüğü bulamazsa, oyuna yeniden başlanır.KAPALI GÖZLE NİŞAN ALMA :

Çocuklar tek sıra halinde ayakta sıra olurlar.Panoya veya duvara puan verilen bir hedef tahtası hazırlanır.Sıra ile çocukların gözleri eşarpla bağlanır. Çocuklar görmeden hedefe dokunur. Belirlenen puanları kazanır. En çok puan kazanan oyunun galibi sayılır. Not: Aynı oyun görmeden sepete top atmak yoluyla daoynanır. Sepete en çok top atan oyunu kazanmış sayılır.SANDALYE KAPMACA :

Sınıf sayısından bir eksik olarak sandalyeler yan yana dizilir. Çocuklar sandalyeler önünde sıra olurlar.Müzik açılınca tek yöne doğru dans ederek yürürler. Müziği öğretmen zaman zaman durdurur. Müzik durunca her çocuk bir sandalye kapıp, oturmaya çalışır (Sandalyelerin yeri değiştirilmez).Ayakta kalan çocuk baştaki sandalyenin birini alır ve oyundan çıkar.Müzik tekrar açılır. Oyun böylece tek çocuk oturana kadar sürer.En çok oturan çocuk oyunun galibi sayılır.KÖPRÜDEN DENGELİ GEÇ :

Sınıf şartları dikkate alınarak yere veya halı üzerine temsili bir dere çizilir. Üzerine kutu veya tahta bloklarla köprü yapılır. Çocuklar sıra ile bu köprünün üzerinden düşmeden geçmeye çalışırlar dengesi bozulan, ayağını temsili dereye basan dereye düşmüş sayılır. Başarılı geçenler alkışlanır.Ayrıca bu oyun yere uzun bir örtü serilip, üzerine sınıf içindeki oyuncaklarla temsili köprü oluşturularak oynanabilir.KÖŞE KAPMACA

Bir ebe seçildikten sonra halı üzerinde veya bahçede işaretlerle belirtilen yerlere diğer çocuklar yerleşir.Grup kalabalık olursa, ebe sayısı çoğaltılabilir. Çocuklar ebe görmeden yer değiştirmeye çalışırlar. Ebe görür ve yerini kaparsa,açıkta kalan ebe olur.

EL SIK SELAM VER, KOŞ :

Çocuklar halıya yan yana oturup, ikili eş olurlar.Sıra ile eşler ayağa kalkıp sınıf masalarının etrafında ters yönde yürümeye başlarlar. Eşler karşılaştıkları yerde el sıkışıp birbirlerine selam verirler ve koşarak başlangıç noktasına ulaşmaya çalışırlar.İlk gelen oyunu kazanır. Oyuna diğer eşlerle devam edilir.

MISIR PATLATMA :

Çocuklar halka olur ve yere çömelirler. Temsili hareketlerle oyun oynanır.Tavamızı alalım (halka içine doğru tava tutma hareketi yapılır.)İçine yağı koyalım, (yağ koyma hareketi yapılır.)Birazda mısır ilave edelim (mısır dökme hareketi yapılır)Tuzunu da ekelim (tuz dökme hareketi yapılır.)Ocağı açalım (diğer elle ocak açma hareketi yapılır.)Tavayı ateşe koyalım (sağ el yumruk yapılıp, kol öne uzatılır.)Tavayı sallayalım, sallayalım (sağ kol ile küçük daire çizilir.) Not:  Öğretmen pat diye seslendiğinde çocuklar sıçrar ve tekrar çömelir.Çocukları şaşırtmak için öğretmen arada bir sıçrayabilir. Şaşıranlar yere oturur.Mısırlar oldu haydi yiyelim. (yeme hareketi yapılır.)

TİLKİ BABA SAAT KAÇ ? :

Sayışma ile bir ebe seçilir. Ebe bir duvara yüzünüdöner ve elleri ile gözünü kapatır. Diğer çocuklar onun arkasındave oldukça uzağında ayakta dururlar. Ebeye sorarlar. “Tilki baba saatkaç?” Tilki baba 1-5 arası bir sayı söyler. Yada saat durmuş der.Diğer çocuklar söylenen sayı kadar adım atar. Bir süre sonra ebeönüne dönüp çocuklara bakar. Kıpırdayanları görürse oyundançıkarır. “Saat durmuş” denince hiç adım atılmadan, kıpırdamadanbeklenir. Oyun böyle devam eder. Ebeye çok yaklaşılınca sırtınavurulur ve kaçılır. Sırtına vurulan ebe arkadaşlarından birini yakalamayaçalışır. Yakalanan ebe olur.MEKTUP VAR :

Sayışma ile çocuklar arasından, bir ebe seçilir.Ebe ortada dururken, diğer çocuklar etrafında geniş bir halkaoluştururlar. Çocukların durdukları yerin belli olması içinayaklarının çevresine birer daire çizilir. Ebe “Mektup var !”diye seslenir. Halkadaki çocuklar ebeye; “kimden?” sorusunuyöneltir. Ebe iki arkadaşının adını söyler. Adları söylenençocuklar karşılıklı yer değişirken ebede onların yerini kapar.Kim açıkta kalırsa ebe o olur. Bazen ebede “kimden?” sorusuna“herkesten” cevabını verir. Bu durumda tüm çocuklar yerlerinideğiştirirler. Ebede boş olan bir daireyi kapmaya çalışır.Yer kaparsa ebelikten kurtulur, kapamazsa ebeliği sürer.Oyuna bu şekilde devam edilir.AÇ KAPIYI BEZİRGAN BAŞI :

Oyuna başlamadan önce sayışma ile iki çocuk seçilir.Bu iki çocuk sınıfın bir köşesine giderek sessizce kendilerinebirer isim (elma, portakal vb.) bulurlar. Ellerini havaya kaldırıp,ellerini kenetleyerek “kapı” olurlar. Diğer çocuklar sırahalinde kapının önünde beklerler. Bu sırada “Aç kapıyıbezirgan başı” derler ve sıra ile kapının altından geçmeyebaşlarlar. Kapı olan çocuklar “Kapı hakkı ne verirsin?” diyegeçen çocuklara  seslenirler. Onlarda “Arkamdaki yadigar olsun,yadigar olsun” diye cevap verirler. Sözlerin bitiminde kapı olançocuklar geçenleri “Bir sıçan, iki sıçan, üç sıçan” diye saymayabaşlarlar. Üçüncü çocuğun geçmesine izin verilmez ve içeride(kollar arasında) kalır. Kapı olan çocukları eğilip içerdeki arkadaşlarınınkulağına sessizce “Elma mı?, portakal mı?” diye sorarlar.Çocuk hangi meyveyi seçtiyse, söyler ve o ismi alanın arkasınageçer ve belinden tutar. Oyun bu şekilde tüm çocukların birerbirer kapı içinde kalması ile sona erer. Yere düz bir çizgi çizilir.Meyve grupları karşılıklı çekişir. Çizgiyi geçen oyunu kaybeder,diğeri kazanır.KABAK OYUNU :

Çocuklar halka olur ve halı üzerine otururlar. Her çocuk bir sayı alır. Öğretmen oyuna başlar. “Olsun, olsun üç kabak olsun.” Üç sayısını alan çocuk “Üç kabak olmasın”Öğretmen “Ya kaç kabak olsun?”Üç sayısını alan çocuk “Beş kabak olsun” der.Tüm çocukların aldığı sayı söylenen kadar oyun sürer.FIŞ FIŞ KAYIKÇI :

Çocuklar ikili eş yapılır ve eşler oyun için karşılıklıyere otururlar, ayaklarının yerde uzatıp, tabanlarını birbirinedayar ve elele tutuşurlar. İtme çekme hareketleri ile oyun tekerlemesieşliğinde oyun oynanır. Fış fış kayıkçı,  Kayıkçının küreği.TAVŞAN KAÇ :

Oyun için geniş bir halka oluşturulur. Çocuklararasından sayışma ile bir tavşan bir tazı seçilir. Tavşan halkanın ortasına geçerek uyuma hareketi yapar. Tazı ise halkanın dışında olur ve yavaş yavaş halkanın etrafında yürümeye başlar.  Bu sıradahalkadaki çocuklar;Şu hendekte bir tavşan,Uyuyordu, uyuyordu.Var mı sana sataşan,Senin ile uğraşan,Tavşan kaç, tazı tut,Tavşan kaç, tazı tut (bu sırada tavşan halkanın dışınaçıkar ve halka etrafında koşmaya başlar.) Tazı koşan tavşanı yakalamaya çalışır. Tavşan yakalanmadantekrar halkanın içine girerse ebelikten kurtulur. Tazı onu yakalarsa ebeliğidevam eder. Oyuna, çocukların ilgisine göre tekrar tavşan ve tazı seçilerek devam edilir.

 

alıntıdır.

Benzer Yazılar
anaokulu-ilkgün
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
cropped-logo_1175x200_512x512.jpg
Anaokulumuz Yeni eğitim öğretim dönemine kurban bayramı için verilen aradan sonra 19 Eylül 2016 günü pazartesi günü başlayacaktır. Kayıtlarımız devam etmektedir. Sınıflarımızın kontenjanları dolmak üzeredir acele edin....
cocugun-hangi-sinifa-gidecek
YAZ OKULU KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. ADAPLAR SİYER ARAPÇA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YÜZME AT BİNME SOSYAL ETKİNLİKLER FAALİYETLER...
Yorumlar ( 1 )
  1. bipalyaco diyor ki:

    Çok güzel bir paylaşım olmuş. Çeşitli oyunlar oynamak çocuklar için büyük bir deneyim. Bizler de bipalyaço ailesi olarak palyaçolarımızla çocuklara çeşitli oyunlar oynatarak onları daha sosyal ve mutlu olmalarını sağlıyoruz.


Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com