ehliyet-sinavi
27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
vasiyet_anaokulu
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
yuvaegitmen
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları için Çocuk anaokuluna nasıl alışır?

5 sene önce admin tarafından yazıldı, 684 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
 

istanbul anaokulları ve değerli velilerimiz için okulların yeni açıldığı şu dönemde anaokuluna gitmek istemeyen çocuğunuz için anaokuluna başlamış ancak alışamamış çocuğunuz için tavsiyeler öneriler bulunan makalemizi dikkatle okuyunuz.

anaokuluna alışmakÇocukların anaokuluna başlama sürecinde bazı sıkıntıları göğüslemeniz gerekir. Çocuğunuz ilk defa evinden ve annesinden ayrılacaktır. Bazı çocuklar anaokuluna kolayca uyum sağlarken, bazıları zorlanır. Bunun için onları anaokuluna bırakıp hemen ayrılmayın. Onunla birlikte biraz vakit geçirin ve güven telkin edin. 

Çocukların anaokuluna başlamaları ve uyum süreci, gerek çocuk gerekse aileler için oldukça önemli bir sorundur. Anne çocuğundan ilk kez ayrılır ve “Çocuğumu terk mi ediyorum?” diye suçluluk duygusuna kapılır. Oysaki bu düşünce çocuğun okula uyum sürecini daha da zorlaştırıyor. Kim Psikoloji’den Uzman Psikolog Orhan Dünya, çocuklarını anaokuluna başlatacak ailelerin tavırlarıyla kendilerini bu duruma hazırlamaları gerektiğini söylüyor.

Yuvaya başlamada en sık karşılaşılan sorun çocuğun anneden kopamamasıdır. Okula gitmek istemeyen çocuk ağlama, bağırma, yalan söyleme, mide bulantısı, baş ağrısı gibi silahlarını kullanır. Annenin tavırları da çocuğun okula uyum sürecini daha da zorlaştırır. Orhan Dünya, çocuk okula başladığında tutarlı olunması ve kurallardan taviz vermeyen bir ebeveyn görüntüsü çizilmesi gerektiğini belirtiyor. Orhan Dünya, “Aileler tavırlarıyla çocuğu okula hazırlamalı. Tutarlı ve kararlı yaklaşımlar, çocuğun o duruma uyum sağlaması gerektiğini anlamasına yardımcı olacaktır. Çocuklarının kaygılarına ortak olmak yerine kaygılarını dinlemeli ve onu anlamaya çalışmalı. Korktukları noktaları konuşarak nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yol gösterici olmalı. Bazı günler çocukların aşırı tepkileri sonucu aileler çocuklarını eve tekrar geri getirebilirler. Yapılan bu davranış, çocuğa ertesi gün anaokuluna gitmeyeceği izlenimini hissettirmemeli. Anaokuluna gitmesi gerektiği tutarlı bir şekilde vurgulanmalı.” diyor. Dünya, ebeveynlerin çocuğun sosyal ilişkilerde karşılaşabileceği problemler ve ortam hakkında çocuğu önceden bilgilendirmesi gerektiğini ifade ediyor.

Psikolog Orhan Dünya ‘nın verdiği bilgilere göre çocukları dinlemeli ve fikirlerine saygı duyulmalı. Yeni başladığı dönemde çocuğa fazla soru sormak, yuvayı fazla övmek, ne yediğiyle fazla ilgilenmek, sık sık yuvaya gidip bakmak çocuğun uyumunu bozuyor. Çocuğu sorularla bunaltmak yerine kendi anlattığı bir şey olursa onu dinleyip, ne kadar takdir edildiği ve okula başladığı için onunla ne kadar gurur duyulduğu belirtilmeli. Çocukla ilgili bilgiler çocuğun olmadığı zamanda yuva yetkilisinden alınmalı. Öte yandan her şey yolunda gidiyor görünürken birdenbire çocuk yuvaya gitmek istemeyebilir. Paniğe kapılmadan sıkıntının ne olduğunu anlayın. Yuvaya gitmek istememesi genellikle yuva ile ilgili bir sorun değildir. Yeni bir kardeşin geliyor olması, anne ile ilgili sıkıntılar, evdeki huzursuzluk gibi birçok neden çocuğun yuvaya gitmek istemediğini belirtmesine sebep olur. Bu durumda yuvadaki uzmanlarla görüşüp yardım alın.

Bunlardan kaçının

  • Çocuğa “Görüşmek üzere”, “Ben gidiyorum” vb. açıklamalar olmaksızın kaçar gibi çıkmayın. Çocuk kendisini kaybolmuş ve bırakılmış hisseder.
  • Çocuğu bıraktığınızda ağlamalar, bağırmalar yaşanabilir, bu durumda onu sakinleştirin. Ancak her gün, tüm gün boyunca çocuğun yanında kalmayı seçtiğinizde çocuk okula alışamaz.
  • Onu sakinleştirdikten sonra öğretmenine teslim edin. Bu olmadığı ve tekrarlandığı takdirde çocuk tek başına baş etmeyi bilmeyen, bağımlı bir çocuk haline dönüşür ve bu durum onu güçsüz, kendine güvensiz hissettirir.
  • Okuldan döndüğünde onu konuşmaya zorlamayın. Ancak kendisi anlatmaya başladığında onu dinleyin.

Okulun ilk günü neler yapılmalı?

  • Aile ile birlikte televizyon vb. açmadan sakin bir kahvaltı yapın ve rahatça hazırlanacak zaman ayarlayın.
  • Okulda ağlamaya başladıysa onu çok fazla zorlamayın ve eve getirin. Orada bırakmak alışmasını kolaylaştırmadığı gibi okuldan nefret etmesine de yol açabilir.
  • Kendisini yalnız hissetmemesi için çok sevdiği bir eşyasını (oyuncak ayısı, aileden birinin fotoğrafı, sevdiği battaniyesi) okula götürebilir.

Kaynak: Zaman

Benzer Yazılar
eokul
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
anaokulu-ilkgün
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Weltkindertag
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan, “Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com