27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları için reklamlar çocukları nasıl etkiler.

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 1.754 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

REKLAMLAR COCUKLARI NASIL ETKİLİYOR

ABD Çocuk Sağlığı Akademisi tarafından yapılan araştırma, reklamların çocukların satın alma davranışlarında etkili olduğunu ortaya koydu.

ABD’de çocuk ve gençlerin sağlıksız yaşamı teşvik eden reklamların bombardımanı altında olduğu ve bu durumun sağlıklarını kötü etkilediği açıklandı.Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi tarafından yapılan açıklamada, sadece televizyonda yayınlanan yılda 40 bin civarındaki reklamın, Amerikalı çocuk ve gençler arasında aşırı şişmanlık, dengesiz beslenme ile sigara ve alkol kullanımını arttırdığı belirtildi. Akedeminin “Çocuklar, Ergenler ve Reklam” başlıklı açıklamasında, birçok Avrupa ülkesinde çocuklara yönelik reklamlara kısıtlama ya da yasak getirildiği ifade edilirken, ABD’de ise bebeklerin ve çocukların 6 aydan itibaren reklam sektörünün bombardımanı altında kaldığı vurgulandı. Çocuklara yönelik reklamların, televizyonun yanı sıra internette, dergilerde, okul servisleri, spor salonları, tuvaletleri ile kitap kapaklarında, her yerde ve her zaman çocuk ve gençlerin karşısına çıktığına dikkat çekildi. Akademi İletişim Komitesi Başkanı Dr. Donald Shifrin, belli yaşın altındaki çocukların reklamla televizyon programını ayırt edemediklerini söyleyerek, bu bilincin kazandırılmasında anne babalara görev düştüğünü belirtti. Shifrin, çocuklara yönelik gıda reklamlarında iyiye doğru birtakım değişimler görülmeye başladığını da belirterek, çocuk ve gençlerin sağlığı üzerinde olumlu etkiler oluşturacak bu bilinci arttırmayı umduklarını dile getirdi. Çocuk Sağlığı (Pediatrics) dergisinin Aralık sayısında yer alan açıklamada, reklamların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmeye yönelik olarak medyada daha fazla eğitici bilginin yer alması çağrısında bulunuldu.

Kabaran tüketici iştahını SMS ve ATM’lerden krediler vererek giderme gibi yaratıcı yollar keşfeden bankalar bulunduğunu belirten IHT, “Analizciler ve bankacılar bu çok amaçlı tüketici kredilerdeki büyüme patlamasının ülkenin cari işlemler açığındaki endişe verici genişlemeyi ateşlediğini söylediler, açığın bu yıl GSYİH’nın yüzde 8’i olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin finansman açığının büyüklüğüyle ilgili sıkıntısının kökü önceki iki çöküşte ve kimileri tarihin tekerrür etmesinden endişe duyuyor” denildi.

Manik Büyüme

Türkiye’nin son 20-30 yılda diğer yükselen ekonomilerden daha fazla “lunapark treni” karakteri gösterdiği, kaçınılmaz bir şekilde yıkıcı çöküşlerin izlediği manik büyümeler gösterdiğini iddia eden IHT şöyle dedi:

“-Ancak, Haziran’daki seçimlerde üçüncü kez güçlü ekonomiyi taşmak üzere iktidara gelmesi beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kez farklı olacağı sözünü veriyor. Birçok kişi ekonomi çökmeden hemen önce bunları söyledi. Ancak on yıl süren büyümesi sadece kısa bir süre küresel finansal kriz esnasında kesintiye uğrayan Türkiye’de hükümet ve iş âlemi önderleri ülkelerinin yükseliş-çöküş sendromunu aştıklarını ve ekonomi politika yapıcılarının şimdi ‘yumuşak inişi başarmada’ daha donanımlı olduğunu savunuyor.”

2005-2008 arası tüketici kredilerinin yılda ortalama yüzde 61 arttığı, yavaşlamaya başladıktan sonra artışın geçen yıl yüzde 42 olduğu belirtilen makalede, geri dönmeyen kredilerin az görüldüğü vurgulandı. Gazete, “Aslında Türkiye’nin bankalarının sağlığı –özellikle Avrupa ile kıyaslandığında- Türkiye’nin bugüne kadar olan yıldız ekonomik performansının başarılarından biri. Çağdaş Cumhuriyet’in 88 yıllık tarihinde hepsinden daha keskin bir Müslüman karakterli hükümetin başı Sayın Erdoğan’ın yönetimi altında Türkiye, kendisini dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi yapan geçen yıl 730 milyar dolarlık bir GSYİH meydana getirdi” dedi.

Yaşam standardı Yunanistan ve İtalya’da yaşayanların üçte birinden az olsa da Türk ekonomisinin Çin gibi yılda yüzde 9 büyüdüğünü belirten, bu yıl yüzde 8 enflasyon yaşayıp, GSYİH’sının yüzde 2 bütçe açığı vereceğinin tahmin edildiğini kaydeden IHT, hükümetin bankalar nezdinde kredileri sınırlayıcı önlemlerini anlattı. Makalede şöyle denildi:

“Yeterince açık olmadıysa mesajı, Türkiye’nin zirvedeki ekonomi yetkilisi Ali Babacan, bankalar karşılık vermezse hükümetin ‘polisiye tarzda’ önleme başvurmak istemediği uyarısını yaparak pekiştirdi, -gazeteci ve yazarların durumu eleştirdikleri yazılarından dolayı tutuklandıkları zamanda yankılanan bir açıklama. Sorun bankacıların artık tamamen aynı telden çalmaması. Türkiye’nin hırslı tüketicileri borçlanma ve harcamaya devam ediyor. Beklendiği gibi bankalar faizleri yükselterek tüketicilere daha pahalı borç verdi. Ancak kişisel kredilere erişimin her zamankinden daha kolay olmasıyla, özgürce harcayan Türklerin ellerini sıkı tutacaklarına ilişkin az işaret var.”

Dışarda Yiyip Modayı İzliyorlar

IHT, Garanti Bankası’nın tüketici kredilerinden sorumlu yöneticisi Ali Fuat Erbil’in “Anında kredilerin başarısı, daha genç ve daha dinamik bir Türkiye’nin yükselen satın alma gücünü yansıtıyor. Genç kuşak, anne babalarından daha fazla harcıyor. Dışarda yiyor, modayı izliyor, BlackBerry’ler alıyorlar. Ve daha daha…” sözlerine yer verdi. Gazete, Başbakan Erdoğan’ın açtığı 54 katlı Safir adlı gökdelenin Türkiye’deki tüketim ve yatırım tutkusunu gösterdiğini belirterek makalesini şöyle bitirdi:

“Şimdiye kadar binanın lüks alışverişe ayrılan beş katı oldukça ince bir kalabalığın dikkatini çekti. Alışveriş merkezine doyan İstanbul sonunda limitlerine ulaştığını gösterebilecek bir işaret olabilir. Fakat bir çizgi hızlı asansörlerin gözetleme katına 261 metre yükseldiğini gösteriyor. Empire State Building’in yüksekliğinin üçte ikisinden az. Fakat oradan İstanbul’un Avrupa ve Asya’ya yayılan çarpıcı görüntüsüyle, Türkiye’nin bir başka çöküşle bitmeyeceğine bahse girdikleri patlamasını finanse eden banka yöneticileri için yapılan genel merkezlerin oluşturduğu sıraya bakılabilir.

Benzer Yazılar
Yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır.
İstanbuldaki Beylikdüzü Özel Nurtopu Anaokulu 2018 yılı yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır. Yaz okulu etkinliklerimiz hususunda www.nurtopuanaokulu.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz....
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com