27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları listesi rehberi

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 819 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

istanbul anaokulları ile ilgili sizlere detaylı bilgi ve dökümanlar sunmak amacıyla istanbul anaokulları web adreslerini sizler için tek tek dolaşarak misyonları vizyonları eğitim anlayışları gerektiği yerde kadroları iletişim bilgileri adres bilgileri etkinlik rehberleri faaliyet çalışmalarını aktarmaya çalıştık.

İSTANBUL ANAOKULLARI
İZCİ ÇOCUK ANAOKULU
YETKİLİ Uz. Ped. Belgin Temur Yağlıtaş
ADRES Emin Ali Paşa Cad. Beyaz Gül Sok. No:6 Suadiye – Kadıköy İSTANBUL
TELEFON 0216 445 61 71

İzci Anaokulu
WEB www.izcicocuk.com

KISA ZİYARETÇİ BİLGİLENDİRME.

ÖZEL İZCİ ANAOKULU – Suadiye / KADIKÖY

Özel İzci Anaokulu – Suadiye / KADIKÖY ; başarısı dünyaca kabul gören, Montessori Eğitim Sistemini tüm materyal ve gereklilikleri ile uzman kadrosuyla kuruluşundan bu yana başarı ile uygulamaktadır.

Montessori metodunun genel amaçları, çocuğun okula ve öğrenmeye pozitif tutum geliştirmesi, özgüven ve özsaygı geliştirmesi, konsantrasyon becerisi kazanması, kalıcı merakın beslenmesi, çocukta düzen duygusunun, planlama ve organizasyon becerilerinin geliştirilmesi, çocukta girişimde bulunma ve dışadönüklük özelliklerinin geliştirilmesi ve toplum içinde diğerlerini anlama ve kendini ifade etme becerisinin geliştirilmesidir.

Özel İzci Anaokulları – Bostancı / Kadıköy , uzman pedagog Belgin Temur yönetimindeki , uzman eğitimci kadrosu ile Montessori Eğitim Sistemini, tüm eğitim sistemi içerisinde uygulanabilir olarak geliştirerek, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Müfredatını çocuklar için kolay öğrenilebilir ve keyifli hale getirmektedir.

İzci Anaokulu – Suadiye ‘de her çocuk özeldir. Yeteneklerine, kişilik gelişimine, zeka gelişimine uygun özel program uygulanır.Çocuklar Özel İzci Anaokulu’ nda hem öğrenir, hem eğlenir, hem başarılı olmanın keyfini yaşar.

İzci Anaokulu – Suadiye / Bostancı / Kadıköy
Özel İzci Anaokulu Hedefleri;

Montessori eğitim sistemini, tüm eğitim sistemi içerisinde uygulanabilir olarak geliştirmek ve Türkiye’de Montessorri eğitimi ve ekipmanları konusunda daha da uzmanlaşmak.

Cumhuriyet’e ve Atatürk fikirlerine sayglılı, düşünen bireyler yetiştirmek.

Okulda Birgünümüz Nasıl Geçiyor?

Özel İzci Anaokulunda hergün farklı sitemlerin uygulanması ile düzen içerisinde ortak yaşam alanını kullanabilen bireyler yetişmektedir.

1 Sabah Okula geldik
2 Kahvaltı Saatimiz,
3 Jimnastik yapalım, güne zinde başlayalım,
4 Montesorri sınıfımızda ilk sunumumuzu uygulayalım,
5 Şimdi de biraz branş dersi,
6 Kurt gibi acıkmışız, hadi öğle yemeğine
7 Uyuması gereken gruplar biraz kestirebilir,
8 Öğleden sonra montesorri sunumuzun ikinci kısmına çalışalım,
9 Şimdi de genel yapılması gereken eğitimlerimiz var
10 Oyun saatimiz çok keyifli geçiyor
11 İkindi vakti bir şeyler atıştırmalı
12 Hadi biraz bahçeye çıkalım
13 Herkes hobi bahçesindeki bitkisinin bakımını yapsın,
14 Resim yapmaya ne dersiniz
15 Okuldan Ayrılma vaktimiz geldİ

 

MONTESSORİ EĞİTİM PROGRAMI (2,5 – 6 yaş)
Okulun ilk günü

Montessori programı (2,5 -6 yaş) öz güven, inisiyatif, ne istediğini bilme ve uygulama, bağımsızlık, konsantrasyon, düzenlilik, yardımlaşma ve başkalarına karşı saygıyı yerleştirme ve geliştirme üzerine hazırlanmıştır.
Dr. Montessori bir insanın başka bir insan tarafından eğitilebileceğine inanmamaktadır. Birey bu işi ancak kendisi yapabilir. Gerçek bir eğitim verilen birey sınıfta geçirdiği uzun saatlerden sonra da öğrenmeye devam eder, çünkü birey doğal bir merak ve öğrenme arzusuyla motive edilmiştir.

Bu yüzden Dr.Montessori, 2 1/2 -6 yaş, çocuğuna verilecek eğitimin , çocuğun beynini direkt olarak bilgi ile doldurmak yerine, çocuğun doğasında var olan öğrenme isteğini gerçekleştirecek bir programa yönelik bir eğitim olduğunu anlamıştır.

Montessori sınıflarında yukarıda saydığımız amaçlara iki türlü ulaşılır;birinci olarak zorlama yerine çocuğun öğrenme zevkini kendisinin yaşaması,ikinci olarak da çocuğun öğrenme mekanizmasının mükemmelleştirmeye yardımcı olmak. Montessori materyalleri bu amaçlara yönelik bilgilerle beraber öncelikli olarak gereken bilgileri öğrenmelerini ve çocuğa ilerdeki öğrenimi için maximum yetenek elde etmesini sağlar. Yetişkinler için sıradan olan bulaşık yıkama, sebze doğrama, ayakkabı cilalama gibi olaylar küçük çocukların gözünde yapılabilecek önemli görevler arasındadır.

Taklit etmek küçük bir çocuğun içindeki en önemli ve kuvvetli dürtülerden biridir. Bu çalışmaları gerçekleştirirken çocuklar bir işlemin tamamlanması için gereken sırayı takip ederler ve detaylara da önem vermeyi öğrenirler. Sonuç olarak,bir aktiviteden diğerine geçmeden önce çocuklar çalışmalarını bitirip, kullandıkları materyalleri yerine koyarak iyi bir çalışma disiplinine sahip olurlar.
Duyular:

Montessori Eğitiminde,duyularla ilgili yapılan etkinlikler çocuğun daha önce öğrendiklerini sınıflandırmasına, birbirinden ayrılmasına ve aralarında bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bu aşama bilinçli öğrenmenin başlangıcıdır.

Matematik;

Dr.Montessori,bir çocuğun matematik malzemeleriyle erken yaşlarda çalışma yapması durumunda çocuğun matematiksel bir çok yeteneğini eğlenceli bir şekilde geliştireceğini gözlemlemiştir. Oysa ki,bu yeteneğin ileride sadece kağıt üzerinde öğretilmesi çocuk için çok eziyetli ve zor bir dönemdir. Dr.Montessori,saymaya ilgi duyan çocukların sayılara ve numaraladıkları nesnelere dokunmayı ve onları hareket ettirmeyi sevdiklerini izledikten sonra buna uygun materyaller hazırlamıştır. Bu materyalleri ayırarak, paylaşarak, sayarak ve mukayese ederek temel matematik işlemlerini kendi kendilerine gözlemler ve öğrenirler.

 

Dil;

Montessori Eğitiminde ,çocuklar harflerin isimlerini sırayla öğrenmeden önce harflerin sesletimlerini öğrenirler. Önce sesletimler öğretilir ,çünkü bunlar ileride okuyabilmeleri için gerekli olan kelimelerin sesleridir. Çocuklar bu sesletimleri, öğretmenin verdiği zımparalı harflere dokunarak öğrenirler ve bu da çocukların ilgisini çok çeker.

Okuma eğitimi, çocuğun zımparalı harfleri kullanmasına yönelik ilgisinin artması ve gördüğü kelimelerin ne demek olduğunu sormaya başlaması ile başlar. Yazma çalışmaları veya harf kartlarını kullanarak kelime üretmek, Montessori Eğitiminde okuma eğitiminin alışkanlığını sağlar. Çocuklar gramer kurallarını oyunlarla öğrenir.

Örneğin; isimler nesnelere verilen adlardır, sıfatlar isimleri tarif eder ve fiiller hareket bildiren kelimelerdir. Bu aktivite, çocuklar için çok eğlencelidir.

Coğrafya;

Yap -boz haritaları en popüler aktivitelerden biridir.Başlangıçta çocuk bu haritaları sadece yap-boz oyunu olarak kullanır. Aşamalı olarak ülkelerin isimleriyle beraber iklimleri ile ilgili bilgileri de öğrenirler. Çocuklar ayrıca ada, yarım ada, dağ gibi coğrafi, şekilleri ve kavramları yap boz ile öğrenirler.

 

Tarih;
Dr.Montessori tarih kavramanın zaman dilimlerinin kullanılarak verilmesini önerir. Zaman dilimleri rulo yapılmış uzun kağıtlardan yapılır ve sınıfta yere serilir. Tarihteki belirli olaylar belirtilerek işaretlenir. Tarih kavramını, çocuklara tanıtmak, çocukların kendi hayatları ile ilgili zaman dilimlerini belirtmeleri ile başlar ve ilk başa da çocukların bebeklik resmi koyulur

Kültür;

Çocuklar okulda doğum günü kutlamalarından hoşlanabilirler. Veliler çocuklarının doğum günü kutlamaları için pasta vb. yiyecekleri hazırlayıp okula getirebilirler. Doğum günü partisinin evde yapılması planlanıyorsa, lütfen davetiyeleri okulda dağıtmayınız. Aynı şekilde eğer çocuk okul sonrası bir kutlamaya gidecekse lütfen hediyeyi çocukla beraber okula göndermeyiniz. Bu tür durumlar davet edilmeyen çocuklar için son derece üzücü olabilir.

Beslenme ve Pişirme;

Çocuklar sağlıklı bir vücut için gerekli olan dört ana besin grubunu öğrenirler. Yemek, pasta ve kurabiye yaparlar ve bu da en çok hoşlandıkları aktivitelerden biridir.

Resim – El işi;

2,5 – 6 yaş grubu için sanat, eğlenceli bir şekilde kendisinin bir şeyler yaratmasıdır. Çocuk bir çok yolla hayallerini keşfetme özgürlüğüne sahip olur. Sanat etkinliğinin en önemli noktası da budur, ortaya çıkan eser değildir.

 

Müzik;

Çocuğun müziğe ilk yaklaşımı ritm ve çocuğun ritme verdiği doğal cevaptır. Grupla birlikte şarkı söylemek, Montessori zilleri ve ses tahtaları bu programın birer parçasıdır.

Bilim ve Doğa;

Fen etkinliğinde ,çocukta yaradılıştan gelen merak duygusu ve keşfetme, projeler ve deneylerle desteklenir ve geliştirilir. Bitki ve hayvan grupları düzenli bir şekilde çalışılarak çocukta onlara karşı sevgi ve takdir etme duygusu yaratılır.

Nezaket ve Davranış;

Uyum,davranış ve diğer kişilere saygı çocuğun sosyal çevre bilinci geliştirilerek 21/2 – 6 yaş arasında verilir.

 

Spor;

Bahçede oyun, egzersizler ve temiz hava ,çocuğun gelişimde önemlidir. Güne başlamadan önce, çocukların birkaç dakika egzersiz yapmaları çocuklar açısından faydalıdır.

İletişim ;

Okul öncesi çocuğuna dört ana alan tanıtılır; duyguları tanıma, net ve açık iletişimin sağlanması, sorumluluk, kişiler arası olabilecek sorunları çözebilme yeteneği.
CARL ORFF KİMDİR?

Carl ORFF (1895 – 1982)
Alman Besteci ve Müzik Eğitimcisi
Çoğumuz CARL ORFF’u besteci kimliğiyle ve yazmış olduğu en ünlü eseri Carmina Burana adlı oratoryosu ile tanırız. Eğitimci yönü ise, kendisinin geliştirdiği Orff Metodu ile karşımıza çıkar.

ORFF YÖNTEMİ NEDİR?

Ritm; müzik, dans ve konuşmada doğası gereği var olan temel öğedir. Bu temel öğe üzerine kurulu bir “ dil ” olan Orff yöntemi;
a) Ritm için vücut sesi ve jestler vurgulanarak,
b) Enstrümanların en doğalı ve ilki olan “ses” kullanılarak,
c) Her ölçü, şekil ve ses çeşitliliğine göre bütün davul türlerine büyük önem verilerek,
d) Doğaçlamalara şekil veren öge olarak “ostinato” (tekrarlanan ritmik, sözlü veya söylenen biçim) kullanılarak doğmuştur.

Orff Metodu, çocuklara temel müzik eğitimi vermek için çocuğun alışık olduğu elemanları kullanarak tamamen doğal yolla öğrenmeyi teşvik eden, Carl ORFF tarafından geliştirilen bir metottur. Bu metodun en temel öğesi, dans, müzik, konuşma, dil, vücut, ve hareket birlikteliğidir. Bu temel öğeleri kullanarak, orff metodu uygulandığında, çocukta müzikal yönden gelişme sağlanır. Aynı zamanda bu gelişmeyle birlikte, çocukta öğrenme disiplini, grup sorumluluğu alma, başkaları ile çalışmayı öğrenme ve dikkat becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.Taklit ve keşfetmenin, doğaçlama ve müzik yazarlığına yol açması ile aktif bir şekilde öğrenmeyi sağlar.Okuma ve yazmayı öğrenmeden önce çocuk konuşmayı öğrenir.

ORFF ÇALGILARI

Carl ORFF, tüm bunların yanında, çocuklara metodu uygularken, eğitimi daha eğlenceli hale getirmek amacıyla, kendi adını verdiği Orff enstrümanlarını kullanmıştır.
Bu enstrümanlar :

Çelik Üçgen
Ritm Çubukları
Zil
Timpani
Gong
Ksilofon
Metalofon
Bango
Marakas
Kastanyet
Tef
Glockenspieller
ve çeşitli büyüklükte davullar en çok bilinenleri arasındadır.

Benzer Yazılar
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan, “Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com