27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

istanbul anaokulları pendik anaokulları

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 874 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

istanbul anaokulları ile ilgili sizlere detaylı bilgi ve dökümanlar sunmak amacıyla istanbul anaokulları web adreslerini sizler için tek tek dolaşarak misyonları vizyonları eğitim anlayışları gerektiği yerde kadroları iletişim bilgileri adres bilgileri etkinlik rehberleri faaliyet çalışmalarını aktarmaya çalıştık.

istanbul anaokulları
YETKİLİ Berdel ÇELİK – 0554 567 08 47 
ADRES Güzelyalı Mah. Bağdat Cad. No:55 Güzelyalı – Pendik / İSTANBUL
TELEFON 0216 507 23 90

Bilimağacı Anaokulu Güzelyalı
WEB www.bilimagacianaokulu.k12.tr

Özel Bilim Ağacı Anaokulu Güzelyalı Pendik;
‘’Okul Öncesi’’ eğitim dönemi, yaşamın en önemli temelidir, bu dönemde öğrenme hızı çok üst seviyededir. Gelişimin bir süreç olduğunu düşünürsek, Bedensel ve Zihinsel gelişim evrelerinde, teknik donatılmış mekânlar çocukların gelişimlerinde oldukça önemlidir.
‘’ Önce okul öncesi ’’
Çocuklarımızın;
• Özgüven eksikliği,
• Dikkat dağınıklığı,
• Sorumluluk duygusu,
• Hayal güçleri,
• İletişim kurma,
• Duygularını ifade edebilmeleri,
• Yaratıcı ve Eleştirel düşünme becerileri,
• Özbakım becerileri,
• İnce ve kalın motor gelişimleri,(küçük ve büyük kas gelişimi);
gibi buna benzer birçok davranışları geliştirilmelidir.
Özel Bilim Ağacı Anaokulu Pendik ‘ de eğitim ve öğretim , T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ‘ nın müfredatı uygun, yaş gruplarına göre, yıllık plan ve günlük planlar uygulanmaktadır.
Bilim Ağacı Anaokulu Güzelyalı Pendik ‘ de teknik , iç ve dış donanım malzemeleri özenle seçilmiş hijyenik ve sağlıklı ortamlardan oluşturulmuştur.
Bilim Ağacı Anaokulu Güzelyalı geliş saati : 08:00
Bilim Ağacı Anaokulları Güzelyalı kahvaltı saati : 09:30
Bilim Ağacı Anaokul Güzelyalı öğle yemeği saati : 12:30
Bilim Ağacı Anaokullar Güzelyalı ikindi kahvaltısı saati : 15:30
Bilim Ağacı Anaokullu Güzelyalı Eve dönüş saati : 17:00
Bilim Ağacı Anaokulu ‘nda, 36- 72 ay çocukların (3-6 yaş) eğitimlerine yönelik hazırlanan planların uygulanmasında görülen dersler;
• Yaratıcı Sanat Etkinliği,
• Türkçe Dil Etkinliği,
• Drama Etkinliği,
• Oyun Etkinliği,
• Serbest Zaman Etkinliği,
• Okuma Yazma Çalışmaları,
• Oyunlarla Matematik,
• Fen ve Doğa Çalışmaları,
• İngilizce,
• Bilgisayar (5–6 yaş için);
Seçmeli Derslerimiz: Satranç, Bale, jimnastik
Özel Bilim Ağacı Anaokulu ‘ muzda tüm Çocuklar tekdir ve özeldir.
Bilim Ağacı Anaokulu Pendik , ‘’Okul Öncesi Kurumu’’ olarak başarılı, mutlu, özgüveni yüksek, doğru yönlendirilmiş gerçek bilgili ve sevgi dolu çocuklar yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Bilim Ağacı Anaokulu Pendik ‘ de ‘’Özel Yaz Okulu Programı’’ uygulanmaktadır. Rutin uyguladığımız programlarla birlikte oyun ağırlıklı, eğlenceli aktivitelere de ayrıca yer verilmektedir. Yaz okulumuzda isteğe bağlı olarak; Binicilik, Yüzme, Satranç ve Bale dersleri düzenlenmiştir.
Yaz okulu ve Yeni dönem kayıtlar için ilgilenen tüm velilerimizin hizmetindeyiz.
‘’ Geleceğin Altındaki İmza ‘’
Özel Bilim Ağacı Anaokulu Güzelyalı Pendik

Hakkımızda
     Dünyamız sürekli, hızlı bir şekilde değişmekte ve gelişmektedir.
   Anne ve baba olarak, sağlıklı kişilik gelişiminin yanında, tüm değişikliklere kolayca uyum sağlayabilen, problemlere odaklanıp, kısa sürede yaratıcı fikirler üreterek, altarnatif çözümler bulabilen, hayatını kendisi ve diğerleri için kolaylaştırabilen bilgi ve beceriye sahip, kendine özgü, öz güveni tam, kararlı ve aktif bir çocuğa sahip olmak her anne ve babanın arzusudur.
 
    Kişilik gelişiminin temellerinin atıldığı ve akadamik becerilerinin geliştirildiği ve özellikle de beyin gelişiminin büyük bir kısmının gerçekleştiği 0-6 yaş okul öncesi dönemde, çocuklarımız için vereceğimiz her karar ve yapacağımız her eğitsel tercihlerimiz oldukça önem kazanmaktadır.
 
    Bu sebepten dolayı, 3-6 yaş çocuklarımızın kendine özgü gelişimlerini ve bu gelişimlerine uygun eğitimlerini temel alan, bilimsel anlayış ve sorumluluğu ile;
    Siz Sevgili Anne ve Babalarımızın en değerli varlıkları çocuklarına yönelik, gelecekle ilgili temellerin atılması söz konusuyken, en iyiyi ve en doğruyu bulmaları,en önemlisi kaygılarından kurtulabilmeleri amacı ile BİLİM AĞACI ANAOKULU kurulmuştur.
Okulumuz
                                         BİNA STANDARTLARIMIZ
  Binamız Anaokulu olarak projelendirilmiş ve inşa edilmiştir. Dört adet derslik ( 3yaş-4yaş-5yaş-6yaş), Çok Amaçlı Salon ve TV odası ( projeksiyon), Yaratıcı Drama Odası, Jimnastik, Bale ve Oyun Salonumuz, Yemekhanemiz  bulunmaktadır.
   Bahçemiz de aynı anda 20 çocuk birlikte oynayabilecek şekilde düzenlenmiştir.Bahçe oyuncaklarımız  birinci sınıf kalitede ve sağlıklı malzemelerden oluşmaktadır.Bahçe zeminimiz tamamen yemyeşil çimlerle kaplıdır.
   Binamız M.E.B. Özel Okullar Standartlar Yönergesi kapsamında bulunmakta olup, İtfaiye, Bayındırlık ve İl Sağlık Müdürlüğünden onay almıştır.

                                  GÜVENLİK

    Okul binamızın her köşesini kontrol altında tutabilecek şekilde güvenlik kameraları ile donatılmıştır.
    Kamera sistemimiz canlı yayın ve kayıt olanağı tanımaktadır. Ancak M.E.B. yönergeleri gereği internetten yayın yapılmamakta, güvenlik amacıyla kullanılmaktadır.
    Oyun bahçemizin duvarı 3 buçuk metre yüksekliğindedir. Ön ve Arka olmak üzere iki kapısı bulunmaktadır. Kapılardan giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde sağlanmaktadır.
    Bina içerisinde çocukların güvenlikleri için her türlü önlem alınmıştır. Merdiven kenarlarında çocukların tutunmaları için tutma barı vardır.
    Merdiven zemini kaymalara karşı önlem alınmış ve sağlıklı malzeme ile kaplıdır.
    Yangın güvenliği için, her katta iki adet çıkış bulunmaktadır.
    Binamızda gaz detektörleri bulunmakta ve alarm sistemine bağlı çalışmaktadır.

                                   SAĞLIK

       Acil müdahale için gerekli ekipman bulundurulmaktadır.
       Çocuklara veli izni olmadan hiç bir şekilde ilaç verilmez.
       Düzenli ilaç kullanması gereken çocuklarımızın ilaç takibi titizlikle yapılmaktadır.
       38 ve yukarı ateş ve döküntülü hastalıklarda çocuklar okulda tutulamaz.
       Hasta çocukların mümkün olduğunca okula getirilmemesi, okulda hastalandıysa alınması gerekmektedir. Eğer bir mecburiyet söz konusu ise diğer çocuklardan farklı bir odada dinlendirilerek aile beklenir.

                            TEMİZLİK VE HİJYEN

        Çocukların rutin el,yüz,diş,tırnak ve saç temizliğine dikkat edilir. Yemeklerden önce ve sonra, etkinliklerden ve bahçe oyunlarından, tuvaletlerden sonra el yıkamak bir öz bakım becerisi ve alışkanlık olarak kazandırılmaya çalışılır.
        Peçete, kâğıt mendil, kâğıt havlu kullanımına özen gösterilir.
       Okulumuzda her gün düzenli olarak temizlik ve haftalık olarak materyal dezenfektanı yapılmaktadır.
       Pazar günleri genel temizlik günümüzdür. Okulumuzun her köşesinde mutlak hijyen sağlanmasına dikkat edilmektedir. Sınıflarımız, mutfağımız ve tuvaletlerimiz aynı önemle temizlenmektedir.
       Bahçe düzen ve temizliği günlük kontrol edilmektedir. Okulumuzda test edilmiş sabun ve deterjan kullanılmaktadır.

                      BESLENME STANDARTLARIMIZ

  Okulumuzda  öğle yemeği, sabah ve ikindi kahvaltısı verilmektedir. Beslenme menüleri çocuk beslenmesi konusunda uzmanların yönlendirmesi ile bir çocuğun, bir gün içinde alması gereken beslenme değerleri (Protein,Kalsiyum, vb.) gözönüne alınarak hazırlanmaktadır.

  Menülerimiz diyetisyen onayından geçerek hazırlanır. Yemeklerimiz kendi mutfağımızda titizlikle ve özenle hazırlanmaktadır. Mevsime göre taze meyveler, sebzeler ve tüm ürünlerde kaliteli markalar tercih edilir.                                            

                OYUNCAK, MALZEME VE MATERYAL STANDARTLARIMIZ

     Çocukların en doğal eylemi olan oyun ve bu eylemin aracı olan oyuncaklar ; sosyal, zihinsel, bedensel ve psikolojik gelişimlerinde büyük rol oynar.
     Çocukların araştırarak, inceleyerek ve bizzat kendisi deneyerek daha iyi öğrendikleri gerçeğinden yola çıkarak, sınıflarımızda öğrenme ortamlarımızı hazırladık.
      Her çocuğun gelişim özelliklerine uygun, yeterli malzeme ve oyuncak ile donatılmış ortamlarda, sınırsız öğrenme kapasitesitelerine sahip olabileceklerini düşünmekteyiz.
     Çocuklarımızın gelişimlerini her yönüyle destekleyecek uyarıcılarla, oyuncaklarla ve ilgi köşeleriyle oyun alanlarını tasarlayıp donattık.
    Anaokulumuz sınıflarında Kitap, Evcilik, Tamir,Fen ve Doğa, Kavram, Blok, Müzik (Ritm) ve Kukla Köşelerimiz çocuklarımızın oynayarak-yaşayarak öğrenmeleri için her türlü eğitim materyalleri ve oyuncaklarla donatılmıştır.
    Grup olarak oynayabilecekleri veya bireysel olarak çalışabilecekleri kavram oyuncakları, kitaplar, sanat malzemeleri çocukların ulaşabilecekleri mesafededir.
    Oyuncaklar ve diğer eğitim araçlarımız program konularımızı destekleyecek şekilde düzenlenmektedir.

    Oyuncaklarımız ve Eğitim Materyallerimiz, çocuklarımızın sağlığına zararı olup olmadığı gözetilerek özenle seçilmiş ürünlerdir. “Ce” kalitesinde olmasına dikkat edilmektedir.   

Eğitim Anlayışımız
» HIGH/SCOPE -REGGIO EMILIA

» OKUL ÖNCESİNDE EĞİTİM

» ETKİN ÖĞRENME

» MİSYONUMUZ

» VİZYONUMUZ

• Eğitimin temeli olan okuma-yazma ve öğrenmenin gerçekleşebilmesi için gerekli becerilerin, konuşma, dinleme ve oynama aktivitelerinin gelişimini sağlama,
• Duygularını ifade edebilme becerilerinin gelişimini sağlama,
• Kelime dağarcığını geliştirme,
• Kendileri ile ilgili olumlu duygular geliştirme ve kendilerini tanıma becerilerini geliştirme
• Karar verme becerileri geliştirme
• Çevrelerindeki dünyayı algılama ve tanıma fırsatını oluşturma.
Bunların yanı sıra, eğitim programımızdaki birçok konular da, çalıştığımız bu yolumuzdaki hedeflerimizin önderidir.
Anaokulları anne ve babalar için sadece çocuklarını bırakabilecekleri güvenli yerler olarak düşünülmemelidir. Anaokulu sıcak anne kucağından sonra dünyaya açılan yepyeni bir penceredir.
Çocuklar okul öncesinde öğrenmeyi öğreniyorlar. Şunu da unutmayalım;
“ Biz okul öncesiyiz; sevgiyi, mutluluğu, dostluğu, bilgiyi, minik yüzlere ve akıllara işlemek bizim işimiz… “
Okul Psikoloğumuzdan
» 36-72 AY ÇOCUKLARIN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

 

36-48 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN (3-4 YAŞ)

PSİKOMOTOR GELİŞİM

• Çember etrafında döner.
• Yuvarlanmakta olan topa tekme atar.
• Atılan topu yakalar.
• Yerden zıplayan topu yakalar.
• Hareket halindeki büyük bir topu ayağı ile durdurur.
• Parmak ucunda yürür.
• Ritme uygun dans eder.
• Plastik çivi tahtasına çivi takar – söker.
• Yuvarlak çizer.
• Verilen basit şekilleri makasla keser.
• Oyun hamuru gibi yumuşak malzemeleri kullanarak değişik şekiller oluşturur.
• Çeşitli malzemelerle baskı yapar.
• Sıvıları bir kaptan başka bir kaba boşaltır.

SOSYAL – DUYGUSAL GELİŞİM

• Kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar verir.
• Grup oyunlarına katılır.
• Sırasını bekler.
• “Lütfen!”, “Teşekkür ederim.” gibi nezaket sözcüklerini kullanır.
• Duygularını ifade eder.

DİL GELİŞİMİ

• Kendi kendine şarkı, şiir, tekerleme söyler.
• Yaptığı günlük işlerle ilgili olarak sorulan sorulara cevap verir.
• Konuşmalarında sıfatları kullanır.
• Konuşmalarında kişi zamirlerini kullanır.
• Konuşmalarında yer bildiren ifadeleri kullanır.
• Konuşmalarında çoğul eklerini kullanır.
• Neden, nasıl, kim gibi sorular sorar.
• İki olayı oluş sırasına göre anlatır.
• Duygularını sözel olarak ifade eder.

BİLİŞSEL GELİŞİM

• “Büyük – küçük, az – çok, açık – kapalı, uzun – kısa” kavramlarını ayırt eder.
• 1′ den 10’a kadar sayar.
• Bire bir eşleştirme yapar.
• Üç küple köprü yapar.
• 1 ‘den 10’a kadar olan nesneler içinde istenen sayıdaki nesne ya da nesneleri gösterir.
• Eksik insan resmine kol ve bacak çizerek tamamlar.
• Üç parçalı bul yapı tamamlar.
• Renkleri tanır ve eşleştirir.
• Resmini gördüğü nesneyi tanımlar.
• Diz, dil, boyun, kol, parmak gibi beden parçalarını gösterir.
• Cinsiyetini ayırt eder.

ÖZBAKIM BECERİLERİ
• Kendi kendine yemek yer.
• Düğmesiz ve bağsız giysileri yardımsız giyer.
• Giysilerin önünü ve arkasını ayırt eder.
• Gereksinim duyduğunda bağımsız olarak tuvalete gider.
• Burnunu mendille siler.
• Kendine ait eşyaları toplar.

48 – 60 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN (4-5 YAŞ)
PSİKOMOTOR GELİŞİM

• Çizgi üzerinde yürür.
• Çift ayakla belli bir uzaklığa atlar.
• Çift ayakla sıçrar.
• Geri geri çift ayak sıçrar.
• Tek ayak üzerinde sıçrar.
• Tek ayak üzerinde birkaç saniye durur.
• Ayak değiştirerek iner, çıkar.
• Topu kendisi sıçratıp yakalar.
• Bisiklete biner ve bisikletle köşeleri döner.
• 20 cm yükseklikten atlar.
• Topuk ve ayakucuyla yürür.
• Dokuz blokla kule yapar.
• Modele bakarak yuvarlak ve kare şeklini çizer.
• Çeşitli şekiller çizer ve boyar.
• Boncuk, makarna vb. nesneleri ipe dizer.

SOSYAL – DUYGUSAL GELİŞİM

• Adını- soyadını ve yaşını bilir.
• Toplum içinde kendinden beklenen sosyal davranışları sergiler.
• Yetişkinlerin konuşmalarına katılır.
• Oyuncaklarını paylaşır.
• Grup oyunlarında yetişkinlerin liderliğini kabul eder.
• İzin ister.
• Bir sorunu olduğu zaman yardım ister.
• Övülmekten hoşlanır.
• Kendinden küçüklere yardım etmeye karşı isteklidir.

DİL GELİŞİMİ

• Kendisine verilen üç yönergeyi dinler ve yerine getirir.
• Birleşik cümleler kullanır.
• Resimdeki saçmalıkları açıklar.
• Zıt sözcükleri söyler.
• Konuşmalarında bağlaç kullanır.
• Konuşmalarında sözcüklerin olumsuz biçimlerini de kullanır.

BİLİŞSEL GELİŞİM

• İnsan resmini 6 öğeyi içerecek şekilde çizer.
• 4 – 8 parçalı bul yapı tamamlar.
• 1 ‘den 10’a kadar olan nesneler ile rakamlar arasında ilişki kurar.
• Nesneleri ortak özelliklerine göre (taşıtlar, hayvanlar, büyük / küçük nesneler vb.) sınıflandırır.
• 1 ‘den 20’ye kadar ezbere sayar.
• 3’lü, 4’lü eşit setleri eşleştirir.
• İki yarım daireyi birleştirip tam bir daire yapar.
• Baştaki, sondaki ortadaki gibi mekânsal konumları ayırt eder.
• Bir olayı oluş sırasına göre sıralar.
• Model olunduğunda 10 küpten kule yapar.
• Nesnelerin neden yapıldığını söyler.
• “Neden?” sorusuna cevap verir.
• Dokuları ayırt eder.
• 8 rengi isimlendirir.
• Renkleri gruplandırır.
• Renkleri tonlarına göre sıralar.
• Bazı paraları tanır ve isimlendirir.
• Kısa bir süre önce gördüğü resmi hatırlar.
• Eksik resimleri modele bakarak tamamlar.
• Gösterilen resimle ilgili bir öykü anlatır.
• Öyküdeki 5 ana noktayı hatırlar ve tekrarlar.
• Neden-sonuç ilişkilerini kurar.
• Etkinliklere bağlı olarak günün hangi zamanında olduğunu söyler.
• Bir nesnenin diğerine göre ağır ya da hafif olduğunu söyler.

ÖZBAKIM BECERİLERİ

• Yardımla saçını tarar.
• Giysisindeki büyük düğmeleri ilikler, çözer.
• Boyuna uygun bir askıya ceketini ya da hırkasını asar.
• Ayakkabılarını bağlar ve fiyonk yapar.
• Ellerini ve yüzünü yardımsız yıkar.
• Dişlerini fırçalar.
• Sofra kurallarına uyar.
• Yemekle ilgili araç gereçleri uygun kullanır.
• Sofra kurmak gibi ev işlerinde yardımcı olur.

60 -72 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN (5-6 YAŞ)

PSİKOMOTOR GELİŞİM

• Denge tahtasında ileri – geri ve yan yan yürür.
• Başlama ve durma komutlarına uyarak tempolu yürür.
• Yardımla sekerek yürür.
• Topuk ve ayakucunda geri geri yürür.
• Parmak ucunda koşar.
• Yaklaşık 30 cm yükseklikten atlar.
• Ritmik olarak seker.
• Tek ayak üzerinde 8 -10 sn durur.
• Düşmeden 10 kez öne doğru çift ayak sıçrar.
• Koşarken yerden bir şey alır.
• Kendi başına ip atlar.
• Yardımsız bisiklete biner.
• Kendi bedeni etrafında döner.
• Ayak değiştirerek merdiven iner ve çıkar.
• Ritmik hareketleri yapar.
• Topu yakalayabilmek için ellerinden çok kollarını kullanır.
• Orta büyüklükteki topu yerde birden fazla sıçratır.
• 1 m yukarı atılan topu yakalar.
• Kendine doğru zıplatılan topu yakalar.
• Topu 3 m uzaktaki hedefe doğru atar.
• Kâğıt üzerine çizilmiş basit şekilleri keser.
• Atma ve tutma davranışlarını gerektiren etkinliklere katılır.
• Hamur gibi yumuşak malzemeleri kullanarak 2-3 parçadan oluşan şekiller yapar ve bunlardan bir kompozisyon oluşturur.
• Baskı ve yapıştırma işlerini yapar.
• Yetişkin gibi kalem tutar.
• Model gösterildiğinde kâğıdı çapraz şekilde katlar.
• Modele bakarak daire, üçgen, kare ve dikdörtgen çizer.
• Yatay, dikey, eğri, ve eğik çizgiler çizer ve bunların kombinasyonlarını oluşturur.
• İşaret parmağı ile diğer elinin parmaklarını sayar.
• İsmini kopya eder.
• 1-5 arası rakamları kopya eder.
• Eksik insan resmini tamamlar.

SOSYAL- DUYGUSAL GELİŞİM

• Duygularını belli eder.
• Başkalarının duygularını anlar.
• Araç kullanarak yapı inşa oyunu oynar.
• Kurallı oyunların kuralına uyar.
• Bir oyunun kuralını başkasına açıklar.
• Aldığı sorumluluğu yerine getirir.
• Kendine güven duyar.
• Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
• Kendine bir amaç belirleyip davranışlarını ona göre yönlendirir.
• Arkadaş seçiminde kararlılık gösterir.
• Belli bir olayı, durumu canlandırır.
• Kendini ifade etmede özgün yollar kullanır.
• Kendi cinsiyetine uygun davranır.
• Haklarını korur.

DİL GELİŞİMİ

• Günlük deneyimlerini anlatır.
• Birbirini izleyen üç emir tümcesinde, istenileni sırası ile yerine getirir.
• Tekil ve çoğul ifadeleri birbirine dönüştürerek kullanır.
• Cümlelerinde özneye uygun fiil kullanır.
• Yeni ve bilmediği kelimelerin anlamını sorar.
• Bazı sözcüklerin eş ve karşıt anlamlarını bilir.
• “Ne zaman, neden, nasıl?” gibi soru sözcüklerini içeren soruları yanıtlar.
• “Bana tersini söyle” yönergesine doğru yanıt verir.
• Yer bildiren sözcükleri doğru ve yerinde kullanır.
• Cümlelerinde “çünkü, daha sonra” gibi bağlaçlar kullanır.
• Birleşik cümleler kullanır.
• Basit şakalar yapar.
• Bazı soyut ifadeleri anlar.
• Evinin ve/veya anne-babasının telefon numarasını söyler.

BİLİŞSEL GELİŞİM

• Bedeninin tüm parçalarının isimlerini söyler.
• 10 – 25 parçalı yap- bozu tamamlar.
• İki üçgeni birleştirerek kare yapar.
• Aynı dokudaki 6-10 nesneyi eşleştirir.
• Aynı dokudaki 6-10 nesneyi gruplandırır.
• Nesneleri bir özelliğine göre gruplandırır.
• 1′ den 10’a kadar olan nesne grupları ile rakamlar arasında ilişki kurar.
• 1′ den 10’a kadar olan nesneleri kullanarak toplama ve çıkartma yapar.
• Yarım ve bütün olan nesneleri gösterir.
• 1’ den 10’a kadar olan rakamları sıralar.
• Eşleştirme, ilişki kurma, gruplandırma ve sıralamayı nasıl yaptığını açıklar.
• Basit neden sonuç ilişkilerini açıklar.
• Kısa bir süre gösterilen bir resimdeki ayrıntıları hatırlar.
• Bir olaydan sonra ne olabileceğini tahmin eder.
• Nesneler arasındaki benzerlik ve farklılıkları ayırt eder ve söyler.
• Nesnelerin kendi içindeki konumunu birinci, ikinci şeklinde isimlendirir.
• “En az, en çok, birkaç” gibi miktar bildiren ifadeleri kullanır.
• Haftanın günlerini sırasıyla söyler.
• 20’ye kadar ritmik sayar.
• “Dün, bugün, yarın” ile ilgili konuşur.
• Beş harfi isimlendirir.
• Daha önce dinlediği öyküleri anlatır.
• Sorulan sorulara kendine özgü cevaplar verir.
• Yaşadığı yerin adresini söyler.

ÖZBAKIM BECERİLERİ

• Günlük işlerde sorumluluk alır ve yerine getirir.
• Yolda yardımsız yürür.
• Kendi kendine giyinir, soyunur.
• Giysilerinin düğmelerini çözer ilikler.
• Ayakkabılarını bağlar.
• Saçlarını tarar.
• Yemeğini kendi kendine yer.
• Yemek araç gereçlerini yetişkin gibi kullanır.
• Bıçak kullanır.
• Yemek tabaklarını ya da servis tepsisini taşır.
• Dişlerini fırçalar.
• Elini yüzünü yıkar kurular.
• Tuvalet gereksinimini kendi başına karşılar.
• Hava şartlarına uygun giysiler seçer.

Benzer Yazılar
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Anaokulumuz Yeni eğitim öğretim dönemine kurban bayramı için verilen aradan sonra 19 Eylül 2016 günü pazartesi günü başlayacaktır. Kayıtlarımız devam etmektedir. Sınıflarımızın kontenjanları dolmak üzeredir acele edin....
YAZ OKULU KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. ADAPLAR SİYER ARAPÇA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YÜZME AT BİNME SOSYAL ETKİNLİKLER FAALİYETLER...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com