27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

LYS uyarıları

7 sene önce admin tarafından yazıldı, 1.053 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.
LYS uyarıları

Salona giderken sınavı konuşmayın. Soruyu küçümsemek hataya yol açar. Soğukkanlı olun kendinize

 

Üniversiteye geçişte 2’nci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) iki gün kaldı.İlk sınav 15 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak. 851 bin 131 öğrenci, 2 hafta sonu kendi alanlarıyla ilgili LYS’lere girecekler. Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal’ın öğrencilere önerileri şöyle:

ZAMANI İYİ KULLANIN

–  Yarım saat önce sınav merkezine ulaşmak, geç kalacağınızı düşünerek panik yapmanızı önler.
–  Salona giderken, sınavda çıkacak sorularla ilgili konuşmayın.
–  Sınavın ilk dakikaları heyecanın yüksek, kaygının şiddetli, konsantrasyonun da zayıf olduğu anlardır. Heyecan ve kaygının sınav boyunca devam edeceğine dair olumsuz duygu, düşünce ve önyargılar taşımamalısınız.
–  Sınavda zaman kullanımı çok önemli. Bir sorunun zaman kaybettireceği hemen anlaşılır. Böyle bir soru ile karşılaşılırsa, bir işaret koyarak sonraki soruya geçmelisiniz.
–  Sorulardaki olumsuz içerikli ifadeler, ya daha kalın bir yazı karakteri ile, ya da altı çizili olarak yazılır. Bunlara dikkat etmelisiniz.
–  Sınav anında saate sürekli bakmak, konsantrasyonu bozar. Her bölüme ait sorular bittikten sonra veya her 15-20 soruda bir saatin kontrol edilmesi yararlı olabilir.
–  Süre kazanmak için aceleci davranmak, bazı kavram ve ifadeleri okumadan geçmek, hem zaman, hem de puan kaybettirir.
–  Sınavdan erken çıkmak veya zamanın yetmeyişi, zaman planlaması konusunda problemin olduğu anlamına gelir. Bu nedenle süreyi dolu dolu kullanmalısınız.
–  Soru sırasına dikkat ederek cevaplandırmak zaman kazandırır. Sırayı bozmayayım diye zor soruda takılmak da tam tersine zaman kaybettirir.
–  Yorulduğunuzu hissettiğiniz an küçük molalar vermelisiniz. Gözlerinizi dinlendirip, hiçbir şey düşünmeden birkaç dakika beklemelisiniz. Derin nefes alıp, yeniden soruları cevaplandırmaya geçmelisiniz.
–  Soruları bilmek kadar önemli bir diğer konu da optik forma doğru kodlamaktır. Soruları cevaplandırdıktan hemen sonra veya her sayfanın bitiminde optik forma kodlamalısınız. Kodlamanın tamamını asla sınav sonrasına bırakmayın.
–  LYS hem katılım yoğunluğu hem de yaşam biçimini belirlemedeki etkisi nedeniyle oldukça önemli bir sınav. Zaten bu sınavdan beklentisi olan adayların tamamı bunun bilincinde. O halde bu sınavı bir hayat memat meselesiymiş gibi algılamamak en doğru olanı. Özgüven çok önemli.

METİNLERİ TAM OKUYUN

–  Soruyu küçümsememek gerekir. Dikkat edilmediğinde en basit konunun en basit sorusunda da hata yapılabilir.
–  ‘Çabuk olmalıyım, hızlı çözmeliyim’ dediğinizde hata yapma oranınız artar.
–  İşlem hatası sıklıkla yapılıyor. Çözemediğiniz soruya geri döndüğünüzde eski yaptığınız işlem üzerinden soruyu çözerseniz, yaptığınız hatayı göremezsiniz.
–  Sorunun tamamını değil de yarısına kadar okumak da yapılan önemli hatalardan biri. Bu nedenle soruyu tam olarak okumalısınız.
–  Soruyu doğru okumamaktan kaynaklanan hatalar çoğunlukta.
–  Grafik yorumlama sorularında sıklıkla hata yapılabiliyor.

851 bin 131 aday LYS’ye girecek

ÖSYM verilerine göre, 2013-YGS’de 180 ve üzeri puan alarak LYS’ye girme hakkı kazanan 1 milyon 232 bin 681 adaydan 851 bin 131’i LYS’ye başvurdu.
LYS-1’e (Matematik) 646 bin 186, LYS-2’ye (Fen Bilimleri) 332 bin 285, LYS-3’e (Edebiyat-Coğrafya) 649 bin 700, LYS-4’e (Sosyal Bilimler) 349 bin 714, LYS-5’e (Yabancı Dil) ise 53 bin 308 aday girecek.

İlk maraton 15 Haziran’da

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 15 Haziran Cumartesi, saat 10.00, 135 dakika.
LYS-1 (Matematik): 16 Haziran Pazar, saat 10.00, 135 dakika.
LYS-5 (Yabancı Dil): 16 Haziran Pazar, saat 14.30, 120 dakika.
LYS-2 (Fen Bilimleri): 22 Haziran Cumartesi, saat 10.00, 135 dakika.
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 23 Haziran Pazar, saat 10.00, 120 dakika.

kaynak : hurriyet.com

Benzer Yazılar
Yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır.
İstanbuldaki Beylikdüzü Özel Nurtopu Anaokulu 2018 yılı yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır. Yaz okulu etkinliklerimiz hususunda www.nurtopuanaokulu.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz....
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com