27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

MEB 12 yıllık zorunlu eğitim aktarımları üzerinde çalışıyor

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 409 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında yapılan okul dönüşümlerine göre ”öğrenci aktarımı” usullerini belirledi.

Öğrenci aktarımları 5. sınıflar, 5-8. sınıflar ve 2-4. sınıflar şeklinde yapılacak ve toplu olarak, adres uyumlu diğer okullara gerçekleştirilecek.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması kapsamında okullar, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürüldü. Gelecek yıl eğitime başlayacak birinci sınıf öğrencilerinin e-kayıtları 23 Temmuz 2012 tarihi itibariyle gerçekleştirildi.

Okulların dönüştürülmesinden sonra okulları değişen öğrencilerin aktarımları il veya ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca e-okul üzerinde yapılacak.

Toplu öğrenci aktarımlarında adres kontrolü yapılmazken, ferdi okul değişimlerinde adres kontrolü gerçekleştirilecek.

Öğrenci aktarımları 5. sınıflar, 5-8. sınıflar ile 2-4. sınıflar için yapılacak. Müstakil ilkokullarda sadece 1-4. sınıf öğrencileri eğitim göreceğinden 5-8. sınıflar planlanan en yakın ortaokula aktarılacak. Bağımsız ortaokullarda ise sadece 5-8. sınıflar eğitim göreceği için 1-4. sınıflar planlanan en yakın ilkokula nakledilecek.

İmam hatip ortaokullarında ise sadece 5. sınıfa öğrenci alınacağından velinin söz konusu okula dilekçe vermesi durumunda ilköğretim kurumundaki öğrencinin, adres kontrolü yapılmaksızın il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan kayıt bölgesindeki imam hatip ortaokuluna aday kaydı yapılacak.

Yeni düzenlemeyle bazı okullar 3 yıl sonra ilkokul veya ortaokul olarak hizmet verecek. Buna göre 3 yıl sonra ilkokul olacak okulların 5. sınıfına öğrenci alınmayacak. Mevcut 5. sınıflar planlanan ortaokula toplu olarak aktarılacak. Mevcut 6, 7 ve 8. sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacak. 3 yıl sonra ortaokul olacak okullarda ise 1. sınıflara öğrenci alınmayacak, 5. sınıflara öğrenci alınacak. Mevcut 2, 3 ve 4. sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacak.

İlkokul ve ortaokul bir arada olan okullarda ise hem 1. sınıfa hem de 5. sınıfa öğrenci alınacak, mevcut öğrenciler de öğrenimlerine bu okulda devam edecek.

3 yıl sonra imam hatip ortaokulu olacak okulların 1. sınıf ile 5. sınıflarına öğrenci alınmayacak. Bu okullardan 3 yıl süresince mevcut 2-4. ve 6-8. sınıflar, kademeli olarak ayrılacak. Ancak imam hatip ortaokuluna mevcut 5. sınıftaki öğrenciler planlanan ortaokula toplu aktarılacak.

-Veli ve öğrenciler mağdur edilmeyecek-

Kademeli olarak ilkokula dönüşecek okulların 1-4. ve 6-8. sınıflarına; ortaokula dönüşecek okulların ise 2-4. ve 5-8. sınıflarına kayıt bölgesinden öğrenci nakilleri yıl boyunca alınabilecek.

Birden fazla ilkokula veya ortaokula aktarılmak istenen öğrencilerin şube bazlı aktarımı yapılmadığından toplu olarak bir okula aktarılacak ve bu okuldan adres uyumlu diğer okullara nakilleri komisyon tarafından dengeli şekilde yapılacak.

İlkokul ve ortaokulların tabelaları ise mevcut mavi renk korunarak düzenlenecek.

İlkokul ve ortaokul bir arada normal öğretim yapılacak okulların katlarının ve öğrenci tuvalet-lavabolarıyla öğrenci giriş kapılarının ayrılması gibi fiziki mekanlara ait düzenlemelere okullar açılmadan önce başlanacak.

Öğrenci aktarımları tamamlandıktan sonra 2-8. sınıfların hangi okulda öğrenim görecekleri e-okul üzerindeki veli bilgilendirme sisteminden vatandaşların bilgisine sunulacak.

Özellikle dönüşümlü okullarda öğrenci aktarımlarının, öğretmenlerin aşırı norm değişikliğine neden olmadan titizlikle yapılmasına dikkat edilecek. Öğrenci aktarımları yapılacak okul yöneticilerinin ihtiyaç duyulması halinde komisyona katılmaları sağlanacak. Veli ve öğrencilerin bu süreçte mağdur edilmemesi için gerekli tedbirler alınacak.

Kaynak: AA

Benzer Yazılar
Yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır.
İstanbuldaki Beylikdüzü Özel Nurtopu Anaokulu 2018 yılı yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır. Yaz okulu etkinliklerimiz hususunda www.nurtopuanaokulu.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz....
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com