27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

okul öncesi , anaokul dönemi çocuğun gelişim özellikleri

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 834 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Okul Öncesi Dönem Çocuğunun Gelişim Özellikleri

gelisim_ozellikleri 

3-6 YAŞ DÖNEMİNİN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE UYGUN ANA BABA TUTUMLARI: 3 yaşını dolduran çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel özellikleri bakımından oldukça gelişmiş durumdadır. Hareket koordinasyonları çok artmıştır. El becerileri oldukça gelişmiştir. Kalem kullanmaya, çizgiler çizmeye başlarlar. Dış dünyaya ve olgulara ilişkin sorular sorarlar ve çok meraklıdırlar. Sosyal anlamda çok gelişmiştirler. Başka çocuklarla bir arada olmaktan keyif duyarlar. Ben merkezcilik daha da azalmış olduğu için grup oyunlarında daha az sorun yaşarlar. Onlarla birlikte olmak için zaman zaman onların isteklerine de cevap vermesi gerektiğini öğrenir. Özellikle bu dönemde çocuk çevresindeki yetişkinlerin sorun çözme biçimlerini taklit eder. Yani bir problem çıktığında anne ve babası agresif davranıyorsa çocuk da benzer durumlarda agresif davranmayı öğrenir.

Anne-babaların özellikle bu dönemde çocuğun sosyal yönünü geliştirecek bir tavır içinde olmaları önemlidir. Ayrıca zihinsel gelişimi için çocukların sorularına uygun ve doğru yanıtlar bulmaları, öğrenme isteklerinin kırılmaması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca çocuklar bu dönemde çok hareketlenirler ve tehlikelere maruz kalma olasılıkları artar. Kazaların en fazla rastlandığı yaş 4 yaş civarıdır. Bu nedenle de anne babaların çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Burada çocuğu hem korumak hem de bir çok şeyi denemesine fırsat vermek oldukça zor bir ayardır. Genellikle çocuğun güvenliği ön planda tutulmalıdır. Oysa çocuğun yaşam deneyimiyle öğreneceği şeylerin de hem zihinsel, hem fiziksel hem de duygusal gelişim açısından önemi çok büyüktür.

5 yaşına gelen çocuklar artık yetişkine çok daha az ihtiyaç duyar hale gelmişlerdir. Bu dönemde anne-babanın görevi çocuğun tüm yetenek ve ilgilerinin gelişmesine fırsat vermek ve onun otonomisini tamamıyla destekleyerek yaşına uygun sorumluluklar almasını sağlamaktır. Bu nedenle giyinme,  vb. gibi kendi öz bakımının neredeyse tamamını kendi karşılamalı ve oda toplamak, eşya yerleştirmek, yemeğin hazırlanmasına-toplanmasına yardım vb. gibi evde bazı görevleri olmalıdır. Bu çocuğun kendine güvenmesi, değerli ve önemli hissetmesi açısından çok önem taşımaktadır.

Bu yaş korkuların sıkça görüldüğü bir yaştır. Bu korkularını tanımlamakta güçlükler yaşar. Bu durumda çocuğu dinlemek, korkusunun nedenini anlamaya çalışmak ve sakinleştirmek gerekmektedir.

Bu dönem de çocukların ilgilerinde de artış olur. Kitaplar, , müzik, doğa daha fazla ilgilerini çekmeye başlar ve birçok şeyi keşfetmek için deneyler yapmak isterler. Meraklarını gidermelerine olanak veren deneyimler sunmak ve malzemeleri almak, değişik müzik aletleriyle tanışmasına fırsat vermek gerekmektedir. Bu dönemde çocukların bazı öz<el yeteneklerini de anlamak mümkün olabilmektedir. Bunun içinde çocuğun değişik malzemelerle tanışması önelidir.

6 yaş, çocuğun bebeksi özelliklerinden neredeyse tamamen kurtulup mantıklı ve realist olmaya başladığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuk anne-babasının birçok duygu ve düşüncesini paylaşabilecek ve onlarla fikir alışverişinde bulunabilecek olgunluktadır. Hem anne-babasıyla arkadaş olabilir ama bir yandan da disipline ve kontrole ihtiyaç duyar. Sorumluluk alabilir. Evdeki ve okuldaki kurallara uyabilir. Kendini tanıma ve kanıtlama ihtiyacındadır. Bu nedenle başardığı ve çabaladığı konularda onu desteklemek ve ödüllendirmek olumlu yönlerini pekiştirmek açısından önem taşır. Arkadaşlık çok önemlidir. Sık sık yaşıtlarıyla birlikte olmak ister. Değişik sosyal ortamlara ihtiyaç duyar.

ÖZETLE

Anne-babaların çocuk sahibi olmadan önce hazır olup olmadıklarından emin olmalarının önemi büyüktür.eğer hazır hissediyorlarsa bir sonraki adım bebeği tanımak için gerekli hazırlıktır. Her çocuğun farklı kişiliği ve uyum biçimi olmakla beraber her yaşa ait belli başlı özellikler mevcuttur ve bu özellikleri bebek dünyaya gelmeden öğrenmek gerekmektedir. Yeni doğan döneminden 6 yaşa kadar olan dönem yaşamın öğrenme, gelişim ve kişiliğin oluşumu açısından en önemli dönemidir. Bu dönemde bakım ve sevgi kadar çocuğun psikolojik, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını da tanımak ve karşılamak önem taşımaktadır. Çocuğun tüm ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılamak ve onu sağlıklı yetişkin olarak hayata hazırlamak birinci derecede anne-babanın sorumluluğundadır.

3-4 YAŞ DAVRANIŞLARI

Koşar, zıplar ve tırmanır.

Kendi kendine  yiyebilir, fincandan içebilir.

Bazı şeyleri dökmeden taşıyabilir.

Kendinin soyunup giydirilmesine yardımcı olabilir.

Öğle uykusuna yatmayabilir fakat sessizce oynar.

Yetişkinlere cevap verebilir, onaylarını ister.

Onay görmediğini belirten ifadelere duyarlıdır.

İşbirliğine girer, basit işler için bir yere gönderildiğinde koşarak gider.

“Ben de” dönemidir. Her şeyin içinde yer almak ister.

Her şeyi merak eder.

Hayal gücü kuvvetlidir. Karanlıktan ve hayvanlardan korkabilir.

Hayali arkadaşları olabilir.

Konuşkandır. Genellikle kısa cümleler kurar.

Bekleyebilir ama sabrı azdır.

Oyuncakları sepete toplama gibi küçük sorumluluklar alabilir.

Kendi kendine gayet iyi oynar fakat grup oyunlarında problemlerle karşılaşır.

Karşı cinsten ebeveyne yakınlık duyar fakat zaman zaman değiştirebilir.

Kıskançtır. Özellikle yeni bir bebeğe tahammül edemez.

Suçluluk duyabilir.

Sürekli sızlanarak, ağlayarak ve sevgiyi garanti etmeye çalışarak duygusal açıdan güvensiz olduğunu gösterebilir.

Parmak emerek, tırnak yiyerek vb davranışlarla gerginliğini azaltmaya çalışabilir.

Kendini ifade etmeye çok açıktır.

4-5 YAŞ DAVRANIŞLARI

Kilo almaya ve boyu uzamaya devam eder.

Hareketlerindeki koordinasyon artar.

Yeme, uyuma ve dışkılama alışkanlıkları düzenlidir.

Çok hareketlidir.

Bir şeylere başlar ama her zaman başladığını bitirmez.

Patron gibi davranır.

Diğer çocuklarla oynar fakat sürekli kendini savunur ve korur.

Kavgaları kısa sürer.

Büyük bir filozof gibi güzel konuşur.

Hikayeler anlatır ve abartır.

Uygunsuz sözcükleri yerli yersiz kullanır.

Heceleri bir araya getirerek anlamsız sözcükler üretmekten hoşlanır.

Güler, kikirder.

Her şeyi ağırdan alır oyalanır.

Söylendiğinde elini yüzünü yıkar.

Nasıl? Ve Niçin? soruları sorar.

Etkin bir hayal gücü vardır.

Akranlarına bağımlılık gösterir.

3-4 YAŞ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

3 ve 4 yaş, içinde barındırdığı ben merkezcilik ve inatçılık özelliklerinden dolayı oldukça zorlu bir dönemdir. Bu iki baskın özellik 4 yaş civarında biraz daha azalsa da bu yaş dönemlerinin en karakteristik özelliğidir. Okulumuza yeni başlayan çocuklarımız artık yuva yaşamımıza iyice alıştılar. Bu minik ekibe şöyle bir göz attığımızda en sevdikleri kelimelerin “hayır”, “ben”, “ben yapacağım” olduğunu rahatlıkla görebiliriz. İnatçı ve kararlı tutumları, isteklerine “hayır” dendiğinde geçirilen öfke nöbetleri ve ağlama krizleri hep bu dönemin karakteristik özellikleridir.genelde 2,5-3 yaş civarındaki tüm çocuklarımızda bu davranışların zaman zaman gözlenmesi çok doğaldır. Yine bu yaş grubundaki çocuklarımız, okula başlayarak birey olma yolunda çok ciddi bir adım atmış olurlar. Artık onlarında kendilerine ait bir dünyaları vardır. buna paralel olarak gittikçe daha çok sosyalleşirler, zihinsel olarak gelişir ve kelime hazineleri hızla gelişir.

Henüz konuşmayı beceremeyen miniklerimiz ise zamanla daha çok kelime öğrenip “çok kısa bir zaman içinde 2 yada 3′er kelimelik cümleler kurmaya başlarlar.” Bu yaş grubu henüz bizim “paralel oyun” dediğimiz dönemdedir. Yani birbirleriyle oyun kurmaktan çok, oyuncağa yönelik oyunlar oynarlar. Diğer arkadaşları ile ancak elindeki oyuncak alındığında ilişki kurarlar. Zaman zaman paylaşma konusunda yaşadıkları zorlukları arkadaşlarına fiziksel zarar verme boyutuna da taşıyabilirler ( vurma, bağırma, ısırma vb. ). Aslında 2,5-3 yaş grubunda, bu tür durumlarda yaşananlar doğal tepkilerdir. Öğretmenlerimizin uyarıları ile bu tarz davranışlar kısa süre içinde yerini paylaşımcılığa bırakır.

Geçen yıl minicik birer leblebi olarak yuvamıza başlayan çocuklarımız büyüdüler ve bu yıl 4 yaş oldular. Küçük yaş grubumuzda şimdi yaşadığımız bir çok zorluğu geçen yıl onlarla da yaşadık ve aştık. Artık 4 yaş olan çocuklarımız bizim “kooperatif oyun” dediğimiz döneme girdiler. Yani birlikte oynayıp, oyun kurup, yaşadıklarını oyunlarına yansıtıyorlar.

Daha sakin ve uyumlu bir döneme girdiler. Bu yaş grubumuzun en önemli özelliği meraktır. “Ne. Nedir, niye?” tarzındaki soruları ardı arkasına sorabilirler. Detaycı ve araştırmacıdırlar. 3 yaşa oranla son derece gelişmiş kelime hazineleri vardır. hayal güçleri çok iyi çalışır ve bunu oyunlarında çok güzel kullanırlar. Bu dönemde yaşanabilecek en karakteristik sorun gece uyanmaları ve gece korkularıdır. Yaratıcılık gerektiren her türlü aktiviteden ( ritim çalışmaları, drama, resim vb.) çok hoşlanırlar.

MOTOR GELİŞİM VE ÖZELLİKLERİ

Üç dört yaş arası:

, ayakkabısını giyer, kendini doyurabilir, düz çizgi çizebilir, , çift ayakla 40 cm sıçrayabilir, , yardımsız kaydıraktan kayabilir, çömelip kalkma hareketini rahatlıkla yapabilir, , tek ayakla sıçrayabilir, dans etme müzikle beraber tempo tutma, , kağıttaki şekilleri boyar, , aynı kartları eşleştirebilir, bazı harfleri eşleştirebilir, artı eksi yapabilir.

Dört altı yaş arası:

Makasla kağıtları kesebilir, bakarak 1 den 8-9 a kadar sayı yazabilir, öğretilirse adını yazabilir, sek sek oynayabilir, üçgen ve kareyi kopyalar, kendi giyinir kendi soyunur, ayakkabısını bağlar, yüzünü yıkar, dişini fırçalar, altı yaşında iki tekerlekli bisiklete binebilir, el becerileri gözle görülür bir şekilde gelişir.

DİL GELİŞİMİ VE ÖZELLİKLERİ

Üç dört yaş arası:

Konuşma ve cümle kurması erişkine iyice benzemeye başlar, kendine ait yaş, soy ad gibi özellikleri bilir, ezberlediği şarkı sözleri vb rahatlıkla söyler, erişkinler ile rahat sohbet edebilir.

Dört altı yaş arası:

Grup halinde olan konuşmalara katılır, hikaye ve masal anlatır, sayı sayar, kelime hazinesi iyice artmıştır, sıfatları rahat kullanmaya başlar, cümle yapısı ve şekli erişkinle hemen hemen benzer, isteklerini ayrıntılarıyla birlikte anlatabilir.

SOSYAL VE KİŞİLİK GELİŞİMİ ÖZELLİKLERİ

Üç dört yaş arası:

Diğer çocuklarla etkileşim ve iletişimi iyice artmıştır, yetişkinlerin söylediklerinin büyük çoğunluğunu anlar, oyunlarındaki kurallara uymaya çalışır, kıyafetlerinin tamamını çıkarabilir, gece tuvalet kontrolünü sağlayabilir, el yüz yıkama diş fırçalama işlemini yapar.

Dört altı yaş arası:

Sosyal hayata adapte olmaya çalışır, arkadaşları ile uyumu artar, TV de bazı programları takip eder, kendine has özellikler belirir, etrafla etkileşimi iyice artar, kendisi masal anlatabilir.

3-6 YAŞTA AİLE İÇİ DİSİPLİN

Günlük yaşam içinde ailelerin sıklıkla karşılaştıkları ilk çocukluk dönemi zorluklarının başında “disiplin” gelmektedir. Anne-babalar çocuklarını eğitirken neleri yapıp neleri yapmamaları konusunda sık sık belirsizlik yaşarlar.

Aile, uzmanlar tarafından “canlı bir sistem” olarak tanımlanır. Ailenin de büyümesi, gelişmesi, dönemsel zorluklardan geçmesi söz konusudur. Tüm yaşam süreci içinde, pek çok krizi atlatmakta belki de en önemli unsur, aile içindeki “güç dengesi”dir. Biliyoruz ki çocuklar güç kullanmayı severler. Ancak yine biliyoruz ki; gücü hissetmeyi ve güçlü anne-babaya sahip olmayı çok daha fazla severler.

Anne-baba aile içinde gücü kullanma hakkı ve becerisi yönünden daima çocuklardan daha yukarıda yer almalıdır. Çoğu zaman aile içindeki bu “güç dengesi”nin bozulması ile krizler çıkar ve sorun çözme zorlaşır. Şüphesiz çocuklarında karar verme, seçim yapma, kabul etme yada etmeme hakları vardır. ev içinde birey olarak varlık alanlarına daima saygı duyulmalıdır. Ancak bu alan anne-babanın ortak inançları doğrultusunda oluşturdukları bir hat içerisinde olmalıdır. Bu anne-babanın konforundan çok çocukların güvenliği için gereklidir. Unutulmamalıdır ki çocuklar sinir içinde daima daha güvendedirler.

Disiplin teorik olarak kızgınlık yada sertlik içermez. Disiplin; karalılık, düzen ve belirlenmiş kurallara işaret eder. Anne-babalar çocuk büyütürken hata yaparlar, pek çok şeyi deneme-yanılma yoluyla bulurlar yada bazen sorun çözme becerilerini kullanamaz olurlar. Aile içinde oluşturulmuş koşulsuz sevgi, güven açık iletişim sayesinde her zaman, her durum yeniden yapılandırılabilir.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNUR?

3. YAŞ:

Benlik ve cinsiyet duygusu gelişir.

Kağıt kalem ve boya verilerek resim yapmaya özendirilir.

Nesneler tanıtılabilir. (Bana kırmızı kovayı ver, büyük arabayı ver gibi)

Çocuğun diğer çocuklarla ilişki kurması sağlanmalı. (dil gelişimi için)

Çocukla büyük-küçük ve uzun-kısa oyunları oynayın.

Resimler kitaplar gösterin ilk sayfayı siz anlatın diğer onun anlatmasını isteyin. (Neden-Sonuç ilişkisi kurun)

Önüne renkli oyuncaklar koyun ve renklerini söylemesini isteyin doğru söylerse ödüllendirin.

Nesneleri sözel olarak sağa sola öne arkaya koymasını isteyin doğru yaptığında ödüllendirin.

Kışlık ve yazlık kıyafetlerini kendisinin seçmesine izin verin onunla sürtüşmeyin.

Kitap alırken kitabını kendisinin seçmesine izin verin.

Hadi oyuncaklarını toplayalım diyerek onu özendirin

Çocuğu ilgilendiği davranışa yöneltmek istenmeyen davranıştan vazgeçirebilir.

4. YAŞ:

Çocukla konuşurken tam ve düzgün cümleler kurmaya dikkat edin onu ver yerine kalemi ver deyin.

Çocuğunuzun sorularına sabırla doğru yanıtlar verin onunla evde TV seyretmektense yürüyüşlere çıkın, tiyatro, sinema vs. gidin.

Çocuğa bütün bu yaptıklarınızı keyifle yaptığınızı hissettirin. Çünkü çocuk bunları göreviniz için yaptığınızı beden dilinizden anlayabilir.

5. YAŞ:

Anne-baba çocuğun sorularına bıkmadan cevap verip olayları sebep sonuç ilişkisi içinde anlatırsa hem çocuğun sözcük bilgisi artmış ve merakını tatmin etmiş hem de olayları birbirine bağlamasına yardım etmiş olur. Örneğin; Camdan dışarı bakma yerine camdan dışarı sarkarsan düşersin denmesi çocuk için tatmin edici olur.

Çocuğa ucu küt makas verilerek dergilerden resim kesmesi istenirse ince motor ve kasları geliştirilmiş olur.

KAYNAKLAR:

1) Çocuğun ilk altı yılı – Haluk Yavuzer – Remzi Kitabevi

2) www.minikeller.com

Bir önceki yazımız olan Okul Öncesi Eğitimin Temel İlkeleri başlıklı makalemizde disiplendirme, dokunarak ve duyular yolu ile öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir

Benzer Yazılar
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan, “Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com