27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı Soru ve Cevapları, Sınav Sonuçları
EHLİYET SINAVI 27.06.2015 2015 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarından üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılacak. 27 Haziran Ehliyet sınavı cumartesi günü 11:00 da başlayacak ve 1 saa...
Eşinin vasiyeti üzerine anaokulu yaptıracak
Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini yerine getirmek isteyen 82 yaşındaki Gülsüm Şimşek, Kepez ilçesine anaokulu yaptırma kararı aldı. Yaklaşık 2 yıl önce kaybettiği eşinin vasiyetini y...
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor
Toplumda değeri artan anaokulları kalitesini arıyor Toplumda değeri artan anaokulları... - BERLİN (CİHAN)- Bundan tam 175 sene evvel ilk defa Almanya’da kurulan anaokullarının sayısında patlama ...

sübyan anaokulları sıbyan mektepleri

6 sene önce admin tarafından yazıldı, 1.332 kez görüntülendi ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

sübyan anaokulları sıbyan mektepleri sıbyan anaokulları

Her yerde Anaokulları açılıyor. Kimisi resmi kimisi gayri resmi olsa da, okul öncesi çocukların eğitimi için kurumlar açılıyor. Sübyan mektebi veya anaokulu adıyla işletiliyor. Okul öncesi yaşın, eğitimde ki önemini, devlette anladığı ve desteklediği için okullarımızda da anaokulu sınıfları gittikçe çoğalıyor / zorunlu hale geliyor.
Bu gelişme beni de sevindiriyor elbette. Anaokulunun faydaları konusunda çok fazla bir şey söyleyecek değilim. Uzman eğitimciler arasında, oyun ve masallarla çocukların sosyalleşmesini sağlamak adına atılan her adım, önemli ve faydalıdır.

Ancak, “dozajını ayarlayamadığınız her ilaç, zehire dönüşür” gerçeğine dikkat çekmek isterim.
Anne yemekleri ve Anne tebessümü!
Yiyecekler nasıl ki insanın bedenini besliyorsa, samimiyet, tebessüm ve sevgi de insanın ruhunu ve kalbini besler. Ancak her ikisinin de sahtesi zehirlidir. Bozuk yiyecekler midenizi, sahte gülücükler ruhunuzu kirletir.

En lezzetli ve en sağlıklı yiyecekler, annelerin evlatları için hazırladıkları yiyeceklerdir. Çünkü içinde sevgi vardır. Dünyanın en lüks lokantasında ki yemeklerle, annelerin yemekleri arasında ki fark budur işte. Para kazanmak için hazırlanan yemek ile sevgiyle karıştırılarak hazırlanan yemeklerin sağlık açısından etkisi farklıdır.

Hiçbir anaokulu öğretmeni, bir anne kadar sıcak ve içten tebessüm edemez. İşi gereği, çocuklarla ilgilenmek zorunda olduğu için, tebessüm ediyormuş gibi yapan birçok insanla karşılaştım. Çocuklar, sahte tebessümü, büyüklerden daha çabuk anlar ve hisseder. Bırakın çocukları, sahte gülücükleri hayvanlar bile hisseder.
Anneyi eğitmeyen anaokulu!
Anaokullarında sadece çocuklarla ilgilenilmesi de başka bir problemimiz. Anaokullarına sadece çocuklar gitmemeli. Anneler ve anne adayları da bu kurumlar tarafından eğitilmeli. Anaokulu Öğretmenliğinde okuyan öğrencilere ve anaokulu sahibi arkadaşlarıma ısrarla bunu söylüyorum. Okulunuzda ki çocukların annelerini de eğitirseniz, anaokulu anlam kazınır.
Daha iyi eğitim için anaokulu gerekli. Ancak çocuğu oyalamak için, evde keyif yapmak için anaokuluna çocuk göndermeyi doğru bulmuyorum.
Anaokulu annelere alternatif değil, annelere destek için kullanılırsa faydalıdır. “Zaten anaokuluna gönderiyorum. Bana fazla sorumluluk kalmadı!” diye düşünmemeli anneler.
Milli Eğitimin Anaokulu amaçları!
Milli Eğitim Bakanlığının, Okul Öncesi Eğitim (Anaokullarının) amaçlarını özetlemek gerekirse;
– Çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak.
– Çocuklara sevgi, saygı, iş birliği, sorumluluk, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi davranışları kazandırmak.
– Çocuklara hayal güçlerini, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini, iletişim kurma ve duygularını anlatabilme davranışlarını kazandırmak.
– Çocukları ilköğretime hazırlamaktır.

Bunlara hiç kimsenin itirazı olmaz. Ancak birçok annenin, çocuğu anaokuluna gönderip kendi sorumluluğundan kurtulma çabası içersinde olduğunu gözlemledim.  Bu yazı, böyle bir gözlem sonucu doğmuştur.
Anaokullarını kullanım amacına uygun olarak değerlendiremezsek, “Anaokulunda ANA yok, huzurevinde HUZUR yok!” sloganıyla tanımlanan, modern çağın farklı problemlerine kapı aralamış oluruz.

Anaokulları önemli ve gereklidir.
Ancak, hiçbir anaokulu anne yerini doldurmaz.

Sait ÇAMLICA
www.saitcamlica.com
saitcamlica@gmail.com

Benzer Yazılar
Yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır.
İstanbuldaki Beylikdüzü Özel Nurtopu Anaokulu 2018 yılı yaz okulu kayıtlarımız başlamıştır. Yaz okulu etkinliklerimiz hususunda www.nurtopuanaokulu.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz....
     2016 - 2017 yılı Yen'i eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Rabbim tüm öğrenci ve velilerimizin yardımcısı olsun, hepsini ülkesine, vatanına, milletine, anne ve babasına hayırlı evlat eylesin.       2016-2017 eğitim...
Öğrencilerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Öğretmen Ayça Mercan; anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini belirtti. Mercan’a göre sonrasında ise okulun mutfak ve tuvalet temizliğine dikkat edil...
Yorumlar ( 0 )

Bu sitedeki hiçbir materyal izinsiz kopyalanamaz / paylaşılamaz. www.nurtopuanaokulu.com